صفحه نخست درباره ما تماس آرشيو پيوندها
 

چهارشنبه، 1 آذر 1396  -   11/22/2017 8:14:42 AM    

 

 

 
كارشكني در توليد تندر خيانت به كشور است
دوشنبه، 27 آذر 1385
ساعت: 17:45
Monday, December 18, 2006

خبرنگار اعزامی به نمایشگاه خودرو زاهدان :آيت الله سليماني امام جمعه محترم زاهدان و نماينده ولي فقيه در استان سيستان و بلوچستان پس از افتتاح دومين نمايشگاه تخصصي خودرو و قطعات يدكي وابسته در گفت و گويي صميمانه با "خبر خودرو" به سوالات خبرنگار ما پاسخ داد .

نكته حائز اهميت اشراف ايشان بر مسائل اقتصادي و صنعتي و ديد باز نسبت به سرمايه گذاري داخلي به ويژه صنعت پر رونق و پيشرو خودرو بود. ايشان در تمام سخنان خود از راهبرد ساخت داخل نمودن خودرو به عنوان يك انقلاب در عرصه صنعتي ياد مي كرد و مديران فعلي خودرو سازي را از جمله سرمايه هاي بزرگ كشور مي خواندند.

* حضرت عالي به عنوان امام جمعه و يكي از مسئولان ارشد استان نظرتان درباره برگزاري نمايشگاه خودرو چيست ؟

- بنده معتقدم اين نوع نمايشگاهها علاوه بر جنبه تجاري و اقتصادي پيام آور امنيت و آسايش مردم عزيز و عالي قدر در استان سيستان و بلوچستان است. در روايات است كه خداي يگانه صاحبان صنايع خلاق و مبتكر را دوست دارد. خوشبختانه صنعت خودرو كشور طي سالهاي اخير توانسته سيماي حمل و نقل ايران را تغيير دهد و در حال حاضر شاهد چهره اي نو از اين صنعت هستيم. واقعا پيشرفت علمي در اين زمينه موجب غرور است و امروزه صنعت خودرو كشور باعث افتخار و سربلندي ماست. در اين نمايشگاه نيز آخرين محصولات خودروسازان به نمايش درآمده است در اين استان كه از جمله بكرترين بازارها براي خودروهاي داخلي است شايسته است توانمندي هاي صنعتي كشور معرفي شود كه الحمدالله اين نمايشگاه به همين منظور برپا شده است.

*شناخت شما از صنعت خودرو كشور تا چه حد است؟ و در اين نمايشگاه كدام محصول براي شما جالب تر بود؟

بنده به علت شناختي كه از كشور و ملت عزيز و بزرگوارمان دارم همواره در جريان كلي مسائل اقتصادي و صنعتي قرار دارم . به نظر من ملت ما هم از نظر تاريخي و هم از نظر فرهنگي و منابع انساني و سرمايه هاي خدادادي شايستگي پيشتازي در همه عرصه هاي اقتصادي از جمله صنعتي را دارند.

در جوار همين زاهدان شهر سوخته اي است كه طبق اسناد تاريخي حدود 3500 سال قبل در آن جراحي مغز انجام مي شده است. كجاي دنيا چنين پيشينه و تاريخ غرورانگيزي ديده مي شود؟

من قبلا توفيق داشته ام از شركتهاي ايران خودرو و سايپا بازديد كنم . البته مشاهده ما مشاهده فني و تخصصي نيست اما برخي مطالب مهم لزوما فني نيست و عموم مردم مي توانند بفهمند. در حال حاضر نه تنها خودروسازان در ساخت داخل كردن خودرو موفق بوده اند كه توانسته اند خودرو را با نشان ملي تاييد كنند. البته من معتقدم شكل گيري همكاري خودروسازان بزرگ با ايران نتيجه ساخت داخل كردن خودروهاست.جالبترين محصول براي من همين خودرو ال-90 و كاميون 16 بود . در مورد خودرو ال-90 تا آنجا كه در جريان آن هستم خودرويي با تكنولوژي جديد است كه حدود 50 درصد آن توليد داخل خواهد بود.

عده اي مي گويند خودروهاي وارداتي بهتر از توليد اين خودرو است . اين مصداق مثال معروف مرغ همسايه غاز است. من اعتقاد دارم تا آنجا كه ممكن است بايد تلاش كنيم توليد كشور را توسعه بدهيم. وقتي صنعت ما به جايي رسيده است كه خودروسازان بين المللي و بزرگ به ما اعتماد مي كنند و براي توليد داخلي با ما همكاري مي كنند بي اعتنايي يا مخالفت با آن خيانت است از آنجا كه توليد ال-90 يك توليد ملي است كارشكني و مخالفت با توليد آن خيانت به كشور است. كساني كه با اين نوع توليد مخالفت مي كنند يا منافع شخصي و گروهي خود را در خطر مي بينند و يا نسبت به اهميت توسعه توليد داخلي غافلند.

* شما در سخنان خود به اهميت ثبات مديريت در اين صنعت اشاره داشتيد دليل آن چيست؟

- اصولا در دنيا مديريت را به عنوان يك سرمايه بزرگ و بي نظير مي دانند كه محصول سرمايه گذاري و انباشت تجربه هاي گرانبهاست . امروزه در جهان ثبات مديريت در حوزه هاي اقتصادي و صنعتي يك اصل مهم حكومتداري است. البته منظور من مديريت سياسي نيست چون عرصه سياسي و عرصه اقتصادي دو مقوله جداگانه اند. سياست عرصه زنده باد – مرده باد است . مديران سياسي معمولا مديران سياسي قبلي را بركنار مي كنند و اين يعني مرده باد سياست پيشين و مديران سياسي جديد جايگزين مي شوند و اين مفهوم زنده باد است.

اما در همه دنيا براي مديران تخصصي ، مديران صنعتي ، اقتصادي و نظامي ارزش ويژه اي قائلند. هيچ جا نمي گذارند اين سرمايه ها تضعيف شوند چه رسد به حذف آنان! من به صراحت مي گويم افرادي همچون منطقي و قلعه باني از افتخارات اين كشورند. اين سرمايه ها را بايد حفظ كرد و اگر قرار است تغيير مديريتي صورت گيرد اين افتخارات را بايد در عرصه هاي بالاتري به كار گرفت. درست مثل تجربه اي كه تمام دنيا دارند.

"اگر الان صنعت خودرو را با حدود 15 سال قبل مقايسه كنيم مي بينيم انصافا انقلابي در اين صنعت به وجود آمده است. دولت و كشور بايد به اين صنعت بالنده افتخار كند."


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]