صفحه نخست درباره ما تماس آرشيو پيوندها
 

چهارشنبه، 26 مهر 1396  -   10/18/2017 9:26:30 AM    

 

 

 
ال 90 مدرن ، مستحكم و مطمئن
يکشنبه، 24 دی 1385
ساعت: 16:53
Sunday, January 14, 2007

پير ادوار سورل ، مدير محصول لوگان تأكيد دارد : « جهت آگاهي از جزئيات انتظارات مشتريان لوگان ، من به انجام تحقيقات و مطالعات در دفتر خود اكتفا ننمودم . از شروع پروژه، به كشورهاي فروش خودرو سفر نمودم تا از نزديك از شرايط زندگي مشتريان مطلع شوم . »

در پايان كار وي، مي‌توان گفت كه لوگان داراي مجموعه مزيت هايي است كه برخورداري از آنها در آغاز پروژه ناممكن به نظر مي‌رسيد : نسبت نرخ به فضاي داخل كابين اين خودرو در بازار بي همتاي و تجهيزات نصب شده از نظر استحكام و دوام كاملا با خصوصيات استفاده از آنها در بازارهاي فروش سازگار است. طراحي خودرو از مدرن‌ترين شيوه‌هاي روز سود جسته و طرح ظاهري آن جذاب و جلوه گر مي‌باشد . لوگان يك خودروي چند منظوره است: با گنجايش 5 سرنشين و يك صندوق بزرگ و جادار قابل تردد در شهر يا بيابان براي استفاده شخصي و يا حرفه‌اي در متنوع‌ترين شبكه هاي جاده‌اي مي‌باشد .

يكي از كارسازترين مزيت‌ها براي توسعه لوگان، برخورداري از تمامي امكانات رنو و دانش فني مهندسان آن بوده است . تنها يك تيم مجرب و با انگيزه بسيار بالا، قادر بود با سربلندي از چنين آزمون بي سابقه‌اي، موفق بيرون آيد . خانم اديل پانچياتيچي ، مدير مهندسي پروژه يادآور مي‌شود : « من هيچ‌گاه به صلاحيت اين تيم جهت موفقيت در اين آزمون ترديد نداشته‌ام.همه ما از عزمي راسخ براي دستيابي به اهداف پروژه برخوردار بوديم.» در شرح وظايف اوليه طرح، به روز بودن خودرو به عنوان يكي از مهمترين اهداف آن پيش بيني شده بود. اين مهم، كه توسعه لوگان بر مبناي پلتفرم B رنو- نيسان كه در نيسان ميكرا ( Micra ) و رنو مدوس ( Modus ) نيز استفاده مي‌گردد، نشانگر تحقق اين هدف مي‌باشد.

خودرويي سازگار با شرايط ويژه استفاده در بازارهاي هدف

پرحجم ترين فضاي دروني اتاق :

اكثريت مشتريان لوگان خانواده‌ها مي‌باشند. معمولا آنها از خودروي ديگري را غير از لوگان دارا نمي‌باشند. مصرف كنندگان حرفه‌اي مانند رانندگان تاكسي نيز از مشتريان عمده لوگان تلقي مي شوند.

اندازه‌هاي اين خودروي جديد، گنجايش عالي آن را به ارمغان آورده است.گنجايش هيچ‌يك از خودروهاي سدان كلاس 1 R-Entry با گنجايش لوگان قدرت برابري ندارد : طول‌لوگان برابر‌4250ميليمتردر ازاي4215 ميليمتر‌كيا / ريو سدان(Kia Rio Sedan ) است و عرض لوگان برابر با 1735 ميليمتر در ازاي1670 ميليمتر هيونداي اكسنت (Hyundi Acccnt ) مي‌باشد .

ارتفاع لوگان برابر با 1525 ميليمتر به ازاي 1495 ميليمتر شورولت / دوو كالوس ( Chevrolet / Daewoo Kalos ) است . اين اندازه ها نزديك تر به استانداردهاي كلاس C

1- كلاس B-Entry شامل خودروهايي مي گردد كه اكثرا يك نسل از فن‌آوري روز عقب هستند،از نظر اندازه هم كلاس C مي باشند و از نظر نرخ فروش به كلاس B تعلق دارند.

مي‌باشند . فضاي دروني لوگان از ديگر مزيت‌هاي استثنايي اين خودرو است. صندلي عقب براي جا دادن سه سرنشين هر يك با قد 90/1 متر طراحي شده است . فاصله سر آنها تا سقف خودرو 25 ميليمتر خواهد بود. فضاي زيرپا نيز بزرگ پيش بيني شده است . عرض فضاي زيرپاي هر سرنشين 430 ميليمتر مي‌باشد. بدين طريق مشتريان كشورهاي سردسير مي‌توانند با كفش‌هاي حجيم خود به راحتي در اين خودرو سوار شوند. ميانگين شعاع ارتفاع زانو 185 ميليمتر به ازاي 173 ميليمتر در شورولت / دوو كالوس (Chevrolet / Daewoo Kalos ) است. عرض طاقچه عقب لوگان 1420 ميليمتر است يعني رقمي خيلي نزديك به مدل ول ساتيس(Vol Satis ) بزرگ‌ترين خودرو رنو، اين رقم بسيار فراتر از عرض طاقچه عقب رقباي لوگان مي باشد ( 1342ميليمتر براي شورولت / دوو كالوس )(Chevrolet / Daewoo Kalos ) بالاخره ، فضاي سوار و پياده شدن از خودرو، عالي است و اين حركات به سهولت انجام مي پذيرند.

حجم 510 ليتري صندوق عقب لوگان در ميان رقباي هم كلاس خود بي همتا است. حجم صندوق هيونداي اكسنت (Hyundi Accent ) و دوو لانوس سدان (‌Daewoo Lanos ) هر يك به ترتيب 321 ليتر و 395 ليتر مي‌باشند. فضاي دورني صندوق عقب اجازه بارگيري محموله‌هايي با ابعاد و شكل‌هاي متنوع دارد.

خودرويي مطمئن و با استحكامي فوق العاده :

در كشورهاي بازار فروش لوگان ، مشتريان به طور ميانگين سالانه 000‚20 كيلومتر مي‌پيمايند. اولين دارنده خودرو به طور ميانگين 5 الي 6 سال خودرو خود را نگه مي‌دارد. در بعضي كشورها اين رقم تا 8 سال افزايش مي‌يابد؛ بنابراين استحكام ، مصرف كم و هزينه‌هاي نگهداري پايين در اولويت خصوصيات اين خودرو قرار گرفته‌اند.

دست اندركاران اين پروژه از هيچ تلاشي جهت دستيابي به بالاترين درجه استحكام و دوام دريغ نكرده و تمامي تصميمات فني ، معيارهاي استحكام و دوام ، همزمان با طراحي آسان را در صدر اولويت‌هاي خود قرار داده‌اند .

موتورهاي بكار رفته در لوگان از نوع 4/1 ليتري و 6/1 ليتري 8 سوپاپ و 6/1 ليتر 16 سوپاپ ( خانواده K ) مي‌باشند و گيربكس آن از نوع JH است. اين موتورها و گيربكس تا كنون به نحو احسنت قابليت‌ها و توانمندي‌هاي خود را در بازارهاي بزرگ صادراتي به اثبات رسانده‌اند. مهندسان رنو همكاري تنگاتنگي را با سازندگان خود به تا فرآيندي روزانه براي كسب تأييديه قطعات تحويلي خودروي لوگان، تنظيم گردد .

لوگان سخت‌ترين تست ها را براي متنوع ترين شرايط استفاده سپري كرده است . مهندسان رنو مسافت 470 هزار كيلومتر را در مسير « صادرات بزرگ » در مركز فني رنو در ابووا ( AUBEVOYE) در منطقه نورماندي پيموده اند، اين مسير كه ويژگي آن فرسوده كردن خودرو، سه برابر سريع‌تر از شرايط تردد در جاده‌هاي استاندارد اروپايي است، علاوه بر آن لوگان را در سخت‌ترين شرايط گرد و خاك ، سنگلاخ، آب و گل و دست انداز آزمايش كرده‌اند .

لوگان داراي ضمانت شش ساله ، در قبال پوسيدگي بدنه مي باشد. سطح كليه قطعات فلزي بيروني خودرو از رنگ پوششي ويژه‌اي برخوردار و كليه اتصالات به‌طور سيستماتيك آب بندي شده‌ و زير خودرو در مقابل اصابت اشياء در هنگام تردد محافظت شده است .

اين خودرو جديد نه تنها از نرخ خريد بسيار رقابتي برخوردار است، بلكه هزينه نگهداري پاييني نيز دارد. هزينه‌هاي نگهداري با دقت زيادي مطالعه شده‌ و با بهره‌گيري از فنا‌وري رنو‌، فاصله زماني لازم جهت انجام عمليات نگهداري طولاني تر شده است. به طور مثال در برخي بازارها امكان تعويض شمع‌ها و فيلتر هوا هر 30 هزار كيلومتر مهيا شده و جهت سهولت عمليات نگهداري همواره راه حل‌هاي ساده و عملي پيش بيني شده است. به طور مثال، لامپ‌هاي چراغ جلو از زير درب موتور به راحتي قابل دسترسي هستند تا مشتري خود قادر به تعويض آنها باشد.

تأكيد به طراحي يك خودرو جهاني :

لوك الكساندر منارد، معاون عمليات بين الملل رنو و رياست هيأت مديره داچيا تأكيد دارد : « لوگان قابليت تردد در تمامي قاره‌هاي جهان و به خصوص مناطق متنوع و دشواري مانند آمريكاي جنوبي، آفريقا، آسيا يا اروپاي شرقي را دارد. لوگان براي استفاده در گرمسيرترين و در عين حال سردسيرترين شرايط اقليمي ممكنه تعريف شده است.»

رنو مجهز به دو مركز تست اقليمي خودرو در ابووآ (AUBEVOYE) و لاردي (LARDY) مي‌باشد. در اين دو مركز خودرو لوگان در دماهاي حداكثر و حداقل مورد آزمون قرار گرفته است. سپس خودرو براي انجام تست‌هاي ميداني به نزديكي قطب شمال و گرمسيرترين كشورهاي جهان اعزام شد تا قابليت‌هاي آن در شرايط واقعي مورد سنجش قرار گيرد. به طور مثال، دستگاه بخاري و كولر اين خودرو قابل استفاده در سردسيرترين مناطق روسيه و گرمسيرترين مناطق خليج فارس را مي‌باشد‌. مجموعه كولر اين خودرو از توانمندي‌هاي ويژه طراحي شده براي كولر خودرو كليو (Clio) كه در كشور مكزيك عرضه مي‌شود، برخوردار است .

بخاري لوگان، حرارتي يكنواخت و فراگير در اتاق خودرو حتي در قسمت عقب آن ايجاد مي‌كند. شبكه توزيع حرارت كوتاه مي‌باشد و از اين طريق حرارت پخش شده به پاها كاملا كارآمد است . توزيع حرارت در قسمت عقب و جلو خودرو يكسان ‌شده و رفاه حرارتي بر اساس معيارهاي كشورهاي سردسير پيش بيني شده است. همانند نسل دوم مگان (Megane) خروجي‌هاي هوا دو سويه مي‌باشند.

افزايش دماي دستگاه حرارتي از حالت سرد موتور خودرو بسيار سريع بوده و نيازي به بخاري كمكي ندارد. دستگاه كولر لوگان مشابه كولر خودروهاي پلتفرم B مي‌باشد و تنها شبكه توزيع آن، ويژه خودرو لوگان طراحي شده است. اين مجموعه حجم كمي از فضاي داشبورد را اشغال مي‌كند. دريچه‌هاي هوا به طور متناسب در ارتفاعات بالا و پايين قرار داده شده‌ تا جريان هوا به مطلوب‌ترين شكل در اتاق تقسيم گردد.

لوگان خود را به خوبي شرايط سخت جاده‌اي تطبيق مي‌دهد. ارتفاع زمين تا كف خودرو 155 ميليمتر مي‌باشد كه 20 ميليمتر از ارتفاع خودروهاي طراحي شده براي مناطق اروپاي غربي بيشتر است . لوگان به سهولت در جاده‌هاي با دست انداز، تردد مي‌كند و حتي قابليت حركت به صورت آهسته در جاده‌هاي غيرمتعارف را نيز دارد . مجموعه‌هاي مكانيكي، كولر و درب‌هاي لوگان براي مناطقي طراحي شده‌اند كه گرد و خاك بسيار زيادي دارد.

موتورهاي لوگان قابليت پذيرش سوخت‌هاي متنوع با كيفيت‌هاي متفاوت را دارند. اين موتورها با درجه سوخت اكتان 95 تنظيم شده‌ اما با سوخت درجه اكتان 87 و 91 نيز به خوبي كار مي‌كنند . اين موتورها تست روشن شدن در دماي 30- درجه سانتي‌گراد را با موفقيت جواب داده‌اند.

لوگان مطابق با استانداردهاي اتحاديه اروپا مي‌باشد. كليه موتورهاي لوگان با رعايت آخرين استانداردهاي ضد آلايندگي توسعه پيدا كرده‌اند و استاندارد يورو4 (Euro 4) را پوشش مي‌دهند.

لوگان مطابق استانداردهاي اروپايي در خصوص برخورد با مانع از روبرو و همچنين شوك‌هاي جانبي است. در صورتي كه استانداردهاي منطقه‌اي از استانداردهاي اروپايي سخت‌گيرتر باشند، طراحي و توسعه لوگان مطابق با سخت‌گيرترين استانداردها انجام گرفته است. به طور مثال، استانداردهاي كشور عربستان سعودي در مورد ضربه‌‌‌هاي عقب، خصوصيات بالاتري نسبت به استانداردهاي اروپايي مي‌طلبد كه لوگان با لحاظ اين ويژگي منطقه‌اي توليد شده است .

از زمان راه اندازي خودرو نسل دوم لاگونا ، رنو نه تنها خود را موظف به رعايت استانداردهاي اتحاديه اروپا در مقابله با آلودگي صوتي دانسته، بلكه خود را متعهد به توليد خودروهايي كرده است كه به شاخص‌هاي كمتر از حداكثرهاي مجاز اروپا دست يابد. لوگان از اين قاعده مستثني نشده و آلودگي صوتي اين خودرو كمتر از مصوبه اتحاديه اروپا مي‌باشد (74 دسي بل ).

همچنين هنگام طراحي و توسعه لوگان توجه خاصي به بازيافت مواد اوليه آن شده، به همين جهت95درصد وزن اين خودرو مطابق با مقررات اتحاديه اروپا قابل بازيافت‌ مي‌باشد.

برخوردار از كليه مباني يك خودرو مدرن

تجهيزات ايمني مطابق با استانداردهاي اروپايي :

قابليت‌هاي خودروي لوگان در قبال رعايت استانداردهاي ايمني با جديت و حساسيت فوق العاده‌اي به دست آمده‌اند. قابليت‌‌هاي لوگان در اين زمينه در حد ايمني، آخرين نسل خودروهاي رنو هستند. مهندسان ايمني رنو با استفاده از آخرين دستاوردهاي فنا‌وري در زمينه طراحي و توسعه خودرو به اين مهم دست يافته‌اند. توسعه خودرو با استفاده از ابزارهاي ديجيتالي و مجازي موجب صرفه‌جويي‌هاي از بسياري در زمينه تست‌هاي ايمني در مراحل فيزيكي شد. مارك دوبوا، مسئول ايمني منفعل پروژه لوگان يادآور مي‌شود: « مقاومت خودرو در قبال انواع ضربات از طريق شبيه سازي مورد ارزيابي قرار گرفت و كليه خصوصيات لازمه از بدو طراحي و توسعه خودرو به طور مجازي محاسبه شد و نتيجه تست‌هايي كه در مراحل نهايي بر روي خودرو انجام گرفت به طور شگفت آوري مهر صحه بر كليه محاسبات اوليه گذاشت.»

مهندسي رنو از لحاظ مقاومت، نام به شوك آور است و لوگان از اين توانمندي بهره خاصي برده و هنگام وقوع ضربه، ساختار خودرو به نحوي تغيير شكل مي‌دهد كه انرژي سينتيك مي‌تواند ضربه را از خود دفع نمايد. در صورت ضربه رو در رو، طراحي جايگاه موتور لوگان به شكلي انجام پذيرفته كه مجموعه‌هاي مكانيك در يكديگر جمع مي‌گردند. در بخش فوقاني، موج شوك از طريق ستون‌هاي جلو به عقب منتقل مي‌شود. در صورت ضربات جانبي موج شوك از يك سو از طريق تراورس جلو به طرف بالا منتقل شده و از سوي ديگر جريان شوك از طريق كف خودرو با گذر از رام زير موتور به طرف پايين هدايت ‌مي‌شود .

داشبورد خودرو نيز در صورت ضربه از روبرو نقش مهمي را براي محافظت سرنشينان ايفا مي‌كند. ساختار اين داشبورد به صورت لانه زنبوري از پلي پرپيلن طراحي شده است. اين ماده بسيار ضربه پذير بوده و اثرات برخورد با زانوها را كاهش مي‌دهد. نماي محدب و جعبه داشبورد به شكلي طراحي شده كه كمترين آسيب به ساق و مچ پا وارد شود. صندلي‌ها، محافظت از لگن سرنشينان و سيني‌هاي زيرپايي راننده و كمك راننده، محافظت از پاها را بر عهده دارند.

در صورت وقوع ضربات جانبي، انتقال شوك بر روي ساختار خودرو به طوري طراحي شده تا لگن سرنشينان در معرض آن قرار نگرفته يا كمترين آسيب را بپذيرد. در كنار آن ضربه‌هايي عقب نيز مورد توجه خاص بوده‌ است. مخزن سوخت، زير كفي بدنه و به دور از اكسل عقب نصب شده تا مورد اصابت هيچ‌يك از اجزا دوراني يا اكسل ها قرار نگيرد. يك تراورس تقويتي در پشت صندلي‌هاي عقب نصب شده تا در صورت اصابت، مانع ورود اشياء صندوق عقب به درون اتاق شود.

كمربند ايمني يكي از مهمترين دستگاه‌هاي سيستم ايمني منفعل هر خودرو مي‌باشد. مطالعات نشان مي‌دهند كه در صورت استفاده عمومي از كمربند ايمني، ميزان كشته‌هاي تصادفات جاده‌اي در اروپا به ميزان 8 الي 10 هزار نفر كاهش مي يابد. در خودروي لوگان، سيستم نگهدارنده سرنشين، متشكل از كمربندهاي سه نقطه‌اي و پشت‌سري‌ها مي‌باشد كه در كليه صندلي‌ها پيش بيني شده و ارتفاع كمربندهاي صندلي جلو مطابق با قد سرنشين قابل تنظيم است. اين خودرو قابليت تجهيز به دو كيسه هواي ايمني براي راننده و شاگرد را دارد. اين دو كيسه هوا مخصوص لوگان طراحي شده‌ و مجهز به يك دستگاه تنظيم كننده هوا مي‌باشند كه به تناسب ضربه وارد آمده، باد كيسه‌ها را كم و بيش اضافه كرده‌تا كمترين فشار به سرنشين وارد شود.

لوگان، ايمني سرنشينان خود را در قد و هر سني تأمين مي‌كند. صندلي‌هاي مخصوص حمل كودكان در همه شرايط در لوگان قابل نصب مي‌باشند؛ بر روي صندلي جلو رو به پشت و در هر سه جايگاه صندلي عقب. داشبورد لوگان مجهز به كليدي جهت فعال و يا غيرفعال نمودن كيسه هوا است تا در حالت غيرفعال بودن كيسه هوا، صندلي كودك در جايگاه شاگرد نصب شود. غيرفعال بودن كيسه هوا توسط يك نشانگر به راننده يادآوري مي‌گردد.

لوگان مجهز به جلوبندي از نوع مك فرسون با بازوهاي مثلثي است كه از نسل دوم كليو (Clio) نشأت گرفته و سيستم تعليق عقب متشكل از يك اكسل به شكل H همراه با فنرهاي پيچشي و كمك فنرهاي عمودي است.

كورس تعليق لوگان نسبت به خودروهايي كه در اروپاي غربي تردد مي‌كنند، بيشتر مي‌باشد. قابليت فشردگي فنرهاي جلو و عقب به دقت مطالعه شده تا اينرسي حركتي در سطح قابليت‌هاي خودروكليو (Clio ) باشد. در مدل‌هاي بالاي لوگان رفاه مضاعفي از طريق نصب ميل ضد غلتش به دست آمده است. در اين مدل‌ها خودرو مجهز به فرمان هيدروليك با سيستم ترمز ABS و رينگ‌هاي 15 اينچ مي‌باشد.

لوگان مجهز به ترمز ديسكي در جلو و كاسه‌اي در عقب است. سيستم ضد قفل چرخ‌ها ABS همانند نسل دوم خودرو مگان از نوع Bocsh 8.0 و مجهز به سيستم پايداري الكترونيكي EBV مي‌باشد. اين سيستم موجب استفاده از تمام توان ترمزي محور عقب مي‌شود.

لذت رانندگي :

مدل‌هاي پايه لوگان مجهز به سيستم فرمان مكانيكي و مدل‌هاي بالاي آن مجهز به سيستم فرمان هيدروليكي هستند. سيستم فرمان مكانيكي لوگان با برخورداري از آخرين دستاوردهاي فنا‌وري در اين زمينه از دقت راهبري و رفاه رانندگي ويژه‌اي سود مي‌برد. سيستم فرمان هيدروليكي كه همراه با ميل ضد غلتش ويژه‌اي نصب شده، رفاه مضاعفي را تأمين ‌مي‌كند. قطر دور برگردان فرمان لوگان معادل 5‚10 متر مي‌باشد. اين رقم معادل دور برگردان فرمان نسل دوم مگان است.

لذت رانندگي يك خودرو توسط رفتارهاي حركتي و نيز دقت فرمان بري آن تأمين مي‌شود. همان طور كه اشاره شد، تلاش زيادي براي تأمين اين دو شاخص در لوگان بكار گرفته شده اما لذت رانندگي يك خودرو متأثر از ارگونومي جايگاه راننده نيز مي‌باشد. كليه اطلاعات لازمه جهت يك رانندگي لذت بخش و مطمئن در يك نگاه در لوگان قابل مشاهده است. كنسول مياني لوگان داراي يك نشانگر ديجيتالي است كه كليه پيام‌هاي هشدار دهنده كامپيوتر مركزي خودرو را به اطلاع راننده مي‌رساند.

ارگونومي جايگاه راننده از آرشيتكتور پلتفرم B رنو نيسان بهره مي‌گيرد. راننده كاملا در محور غربيلك و پدال‌ها قرار گرفته و از رفاه رانندگي بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد.

طراحي ديجيتالي بدنه دقت بسيار بالايي در شناسايي نقاط لرزش و اكوستيك خودرو ايجاد كرده است. از اين طريق، صداهاي داخل اتاق بسيار محدود شده و صداهاي مكانيكي خودرو در سراسر مراحل توسعه، مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند تا صوت‌هاي با فركانس بالا يكپارچه شنيده شوند. البته در به حداقل رساندن صداي فن و تهويه مطبوع توجه خاصي داده شده تا را به حداقل برساند. شاخص صداي فن لوگان 51 دسي‌بل و صداي تهويه مطبوع 49 دسي‌بل مي‌باشد كه جزو كمترين صوت‌هاي توليد شده در خودروهاي هم كلاس خود هستند.

قواي نيرو محركه مدرن:

در مرحله اول راه اندازي خودرو لوگان دو نوع موتور بنزيني 4/1 ليتري با 75 اسب بخار و 6/1 ليتري با 90 اسب بخار پيش بيني شده‌ و يك موتور 6/1 ليتري 16 سوپاپه با قدرت 107 اسب بخار و نيز يك موتور دوگانه سوز براي عرضه در ايران نيز طراحي شده‌ است.

آلن پيكارد، مسئول توسعه موتورهاي پروژه X90 يادآور مي‌شود: « چندين معيار جهت انتخاب موتور ملاحظه شده‌ هزينه تمام شده، استحكام، چند منظوره‌گي و سهولت نگهداري اصلي‌ترين معيارها بوده‌اند.» موتورهاي 8 سوپاپه از خانواده K7 توانمند‌ي‌هاي خود را در بسياري از خودروهاي رنو مانند كليو (Clio) صندوقدار و كانگو به ثبات رسانيده‌اند. يكي از ويژگي‌هاي اين موتور، گشتاور بالا در دور موتور پايين مي‌باشد. قدرت گشتاور اين موتور‌ها از 3000 دور آغاز شده و تا 4500 دور در دقيقه مورد استفاده باقي مي‌ماند .

موتور 4/1 ليتري با قدرت 75 اسب بخار، نيرويي معادل 55 كيلو وات در 5500 دور در دقيقه توليد مي‌نمايد و از گشتاور معادل 112 نيوتن متر در 4250 دور در دقيقه برخوردار مي‌باشد. موتور 6/1 ليتري با 90 اسب بخار نيرويي معادل 65 كيلو وات در 5500 دور در دقيقه توليد مي‌كند و از گشتاور 127 نيوتن متر در 4250 دور در دقيقه بهره مي‌برد. گيربكس 5 دنده‌اي مورد استفاده در نسل دوم لاگونا (Loguna) و مگان (Megane) اين دو نوع موتور را همراهي مي‌كند. سه دنده اول اين گيربكس كوتاه تنظيم شده‌ تا از تمام نيروي موتور هنگام راه اندازي يا محموله سنگين استفاده شود. از اين طريق، 95درصد گشتاور قابل توليد در 3000 دور در دقيقه قابل دسترسي مي‌باشد. دنده‌هاي چهارم و پنجم اولويت را به كنترل مصرف سوخت و محدود نمودن صداي توليد شده، قرار مي دهند . موتور از نوع 6/1 ليتري با 90 اسب بخار قابليت حركت با سرعت حداكثر 175 كيلومتر در ساعت را دارد و شتاب صفر تا صد كيلومتر در ساعت را در 5/11 ثانيه مي‌پيمايد. معيارهاي ياد شده ، موتور لوگان را در رده كم مصرف‌ترين خودروهاي هم كلاس خود قرار مي‌دهد. مصرف سوخت موتور 4/1 ليتري با 75 اسب بخار لوگان 8/6 ليتر در 100 كيلومتر مي‌باشد. اين قواي محركه 164 گرم Co2 هر كيلومتر توليد مي‌كند.

طراحي بسياري از قطعات اين موتور با استفاده از شيو « Dcsign to Cost » انجام پذيرفته است تا بهينه ترين هزينه توليد كسب شود. به طور مثال سوپاپ‌هاي اين موتور از نوع تخت است كه از سوپاپ‌‌هاي پيچشي ساده‌تر و كم هزينه‌تر هستند. مهندسان رنو، نماي ميل بادامك موتور را نيز با ويژگي افزايش گشتاور در دور پايين موتور طراحي كرده‌اند.

با وجود برخورداري از ابعاد بزرگ، وزن لوگان كاملا حساب شده است. مدل پايه آن با موتور 4/1 ليتري (75 اسب بخار) تنها 975 كيلوگرم وزن دارد. شاخص‌هاي ذكر شده، مصرف سوخت لوگان را كاملا قابل قياس با ميزان مصرف سوخت ساير محصولات رنو مي‌كند.

طراحي محصول معاصر ( ديزاين معاصر ):

كن ملويل، مدير طراحي محصولات كلاس B رنو و داچيا تأكيد دارد:‌ « معيارهاي انتخاب ديزاينرهاي اين پروژه همان قدر كه به استعدادهاي متخصصين در زمينه خلاقيت توجه نشان داده به شناخت و كارشناسي فني و مهندسي طراحان نيز تأكيد داشته است .»

طراحي ظاهر بدنه با هدف خلق خودرويي جديد، امروزي و موقر انجام گرفته است. ليكن اين خودرو بايد به آداب و سلايق استفاده از خودرو در بازارهاي هدف خود نيز نزديك و همچنين از قيمت تمام شده نازلي، برخوردار باشد. انتخاب يك بدنه سه بخشي متشكل از بخش جلو ( قواي محركه )، بخش اتاق و بخش عقب(صندوق) از سرآغاز پروژه بديهي به نظر آمد؛ زيرا كه در كشورهاي در حال توسعه خودروهاي صندوق دار از وجهه برتري نسبت به ساير خودروها برخوردار مي‌باشند. سبك لوگان معرف صفت‌هاي آن نيز است. به عبارتي ديگر ظاهر خودرو نشانگر استحكام و كيفيت مطمئن خودرو است. گلگيرهاي بدنه به شكلي طراحي شده‌اند كه نگاه را جلب نمايند، نماي جانبي خودرو كشيده به نظر مي‌آيد و درب موتور آن برجسته مي‌باشد. شكل ظاهري اجزاء از كاركرد هر يك از آنان جدايي ناپذير است. لذا بريدگي صندوق عقب لوگان با هدف دستيابي به كمترين ارتفاع بارگيري طراحي شده است و جهت حفاظت از اين بريدگي، لايه فوقاني سپر عقب تا روي آن كشيده شده است. چراغ‌هاي عقب در زاويه خودرو قرار داده شده‌ تا زاويه هاي تند بدنه نرم‌تر به چشم آيند .

نماي جلو و درب صندوق عقب لوگان از نظر خطوط، هندسي به كار برده شده، و هويت و سبك محصولات رنو را تداعي مي‌نمايد.

تزئينات داخلي خودرو با دقت و حساسيت فراواني به انجام رسيده‌. مواد استفاده شده در تزئينات و نحوه نصب آنان در راستاي تأمين خصوصيات و ارزش‌هاي كيفي خودرو يعني استحكام و دوام بالا بكار گرفته شده‌اند. داشبورد لوگان يك تكه مي‌باشد زيرا كه اين نوع داشبورد با دوام‌ترين نوع داشبورد بوده و كليه اتصالات آن از معرض ديد خارج مي‌باشد . كنسول مياني داشبورد كه بخش فني را در خود جاي داده در بر گيرنده كليه كليدهاي تجهيزات رفاهي ( تهويه مطبوع، راديو ضبط و غيره ) مي‌باشد و به سهولت در دسترس راننده قرار مي‌گيرد. طراحي اين كنسول با هدف كارآمدي و سادگي كاركرد انجام گرفته تا موجب رانندگي لذت بخش و مرفهي را شود. نشان دهنده‌ها و كليدهاي نصب شده بر روي قاب غربيلك فرمان، طراحي چشم نوازي داشته و به نحوي متمركز شده كه لذت رانندگي اين خودرو با رفاه هر چه تمام‌تر توام باشد.

ارتقاء محصول از مدل پايه به سوي مدل‌هاي بالاتر در اولين نگاه به چشم مي‌خورد . از اين طريق، نظر مشتريان خودروهاي مدل بالا كه كسب تمايز با خودروي مدل پايه مي‌باشد، تأمين مي‌شود. مدل‌هاي متوسط لوگان داراي سپرهاي همرنگ با بدنه است. همچنين اين مدل زه‌هاي جانبي و قالپاق‌هاي ويژه خود را دارد.

مدل بالاي لوگان داراي ويژگي‌هاي نظير رينگ 15 اينچي، جلو پنجره و قاب پنجره هواكش كرومه شده و پروژكتورهاي مه شكن است.

در هر يك از بازارهاي هدف، اين سه نوع مدل لوگان (پايه،متوسط،بالا)مي‌توانند ويژگي‌هاي خاص خود را داشته باشند. در كابين داخلي، هر يك از انواع مدل‌ها داراي مواد و رنگ‌هاي ويژه خود هستند. همچنين كنسول مياني خودرو در هر مدل تفاوت‌هايي با ساير مدل‌ها خواهد داشت.

تزئينات داخلي در دو رنگ متفاوت عرضه مي‌شود؛ خاكستري گرافيك و نوك مدادي . منسوجات استفاده شده نيز متنوع هستند. در برخي مدل‌ها رودربي‌ها پوشش پارچه‌اي خواهند داشت. طراحي قالپاق‌ها و رينگ‌هاي آلومينيوم نيز نشانگر ارتقاء تزئينات در مدل‌هاي بالا خواهند بود. لوگان رنگ‌هاي با نشاط و معاصر محصولات رنو را بر روي بدنه خود خواهد داشت.


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
     
     [آرشيو]

     [آرشيو]