صفحه نخست درباره ما تماس آرشيو پيوندها
 

چهارشنبه، 1 آذر 1396  -   11/22/2017 8:14:08 AM    

 

 

 
پلتفرم مشترك موجب توسعه صنعت قطعه سازي مي شود
يکشنبه، 24 دی 1385
ساعت: 17:59
Sunday, January 14, 2007

مهندس آریا فر از جمله باسابقه ترین مدیران خودرو و قطعه سازی است. وی که فارغ التحصیل دانشگاه تهران است از ابتدا به مدت 4 سال در پارس خودرو فعالیت نمود و سپس بیش از 10 سال در ایران خودرو در سمت مدیریت اجرایی و حدود 6 سال نیز در ساپکو در حوزه مهندسی و فنی مدیریت زنجیره تأمینی را تجربه نمودند وی از سال 1381 تا 1385به عنوان مدیر عامل سازه گستر سازماندهی تأمین قطعات شرکت خودرو سازی سایپا را به عهده گرفت وبابرنامه ای 3 ساله رشد 50 درصدی قطعه سازی را مدیریت کرد. در ادامه نظرات وی درباره تنگناها و فرصت های قطعه سازی و فرایند تولید خودرو تندر(ال-90)از نظر می گذارنید.

* آیا به نظر شما اکنون بازار داخلی محل اتکای خوبی برای خودروسازان است؟

- متاسفانه در مورد بازار داخلی مطالعاتی در خور انجام نشده است. در اصل سازمان برنامه و بودجه باید مطالعات وسیعی در این مورد داشته باشد اما مطالعات اصولی در این زمینه نداریم تا در مورد تقاضاها نظر سنجی شود. بر اساس روند گذشته و برآورد تشکیل خانواده های جدید پیش بینی می شود ظرفیت بیش از1000000 دستگاه خودرو داشته باشیم.

البته اگر بتوانیم خودروی ارزان قیمت تولید کنیم و برای جایگزینی خودروهای فرسوده هم پروژه درستی تعریف شود تقاضاهای جدید خواهیم داشت.

توان قطعه سازان برای ورود به بازارهای خارجی چگونه است و اصولا چطور می توان صادرات را هدف قرار داد؟

کیفیت و قیمت، اگر این دو استاندارد جهانی قرار گیرد صادرات محقق خواهد شد ضمن اینکه در شناسایی بازار نیاز به کمک داریم که خوشبختانه سازمان گسترش شرکتی به نام توسعه صادرات ایجاد کرده که با توجه به عمر کوتاه آن بسیار موفق عمل کرده است.

*آیا به نظر شما بحث ارزان سازی ضرورت دارد؟

- بله، ارزان سازی باعث بقای یک سازنده است که از سوی تمامی سازندگان تایید شده است اما روش آن مورد بحث است. من معتقدم برای تطابق با بازار جهانی زمان بسیار کم است.

عوامل موثر بر قیمت تمام شده قطعات خودرو چیست و چگونه می شود آنها را مدیریت کرد؟

از عوامل موثر می توان به قیمت مواد، دستمزد کارکنان، هزینه سربار که شامل هزینه های بالابری از جمله توزیع، فروش تامین لجستیک می باشد و هزینه قطعات اشاره کرد که باید با ایجاد هسته های کاهش قیمت و کنترل قیمت در بین سازندگان آن را مدیریت کرد ما گران تر از کشورهایی مثل ترکیه تولید نمی کنیم اما آنها جوایز صادراتی و ... دارند.

* ارزیابی شما از وضعیت خودروسازی و قطعه سازی ایران در حال حاضر چیست؟

- به نظر می رسد صنعت خودرو ایران با خرید دانش فنی تولید خودرو به استانداردهای جهانی برسد و ساخت داخل با دانش فنی مناسب صورت بگیرد.

* نقش پروژه پلتفرم مشترک را در آینده قطعه سازی چگونه می بینید؟

- نفس وجود دانش فنی و تکنولوژی، دو چالش عمده ای است که با حضور پروژه پلتفرم مشترک حل خواهد شد چرا که در این فرآیند دانش فنی خودرو به ایران خواهد آمد. برای اینکه سازندگان بتوانند قطعات لازم برای این خودرو جدید را فراهم کنند باید قطعاتی در حد استاندارد جهانی تولید کنند چرا که مباحث واردات و صادرات مطرح است و شاید این پروژه به نجات صنعت خودرو در کشور بینجامد.

لوگان(تندر)؛ محصولی پیشتاز

اواخر دهه 90 میلادی، چشم انداز صنعت خودرو با دگرگونی های پرشتابی مواجه گردید. در حالی که 80 درصد جمعیت جهانی از مالکیت خودرو محروم مانده بود، بازارهای مهم فروش خودرو در سطح جهان متشکل از اروپای غربی، ایالات متحده امریکا و ژاپن، به تدریج از روند رو به رشد خود کاسته و تبدیل به بازارهای خرید خودروی جایگزین گردیدند. لیکن در همین دوران جهان شاهد ظهور بازارهای نوین، پویا و رو به رشدی شد.

در این مقطع لوئی شوایتزر، ریاست هیات عامل شرکت رنو، فروش سالانه چهار میلیون خودرو را در افق 2010 میلادی برای رنو هدف گذاری می کند. شوایتزر یادآور می شود: «برای دستیابی به رشد پایدار و سودده، در سال 1995 تصمیم به توسعه بازار فروش محصولات رنو به مناطق خارج از اروپا گرفتم.»

در پی اتخاذ این تصمیم راهبردی، اهمیت چالش پیش روی شرکت رنو و شرط موفقیت این گروه جهانی مشخص شده بود. مناطق در حال توسعه از وسعت جغرافیایی و تنوع چشمگیری برخوردار می باشند. لیکن، خصوصیات مشترکی نیز در میان آنها به چشم می خورد. این مناطق دارای رشد اقتصادی پرشتاب همزمان با چرخه های پر فراز و نشیبی هستند.

عامل رشد بازار خودرو در این مناطق، مشتریان نو ظهور و بالقوه می باشند که به قشر متوسط در حال شکل گیری در این جوامع تعلق دارند. این مشتریان نوین قدرت خرید اکثر خودروهای تولید شده در جهان را نداشته و خرید خودرو برای آنها به مثابه خرید یک کالای سرمایه ای است. در عین حال، اهالی مناطق در حال توسعه سطح آگاهی بالایی از کمیت و کیفیت محصولات عرضه شده توسط خودروسازان جهانی دارند.

آخرین وجه مشترک برخی کشورهای در حال توسعه، اعمال سیاست های ممنوعیت و یا محدودیت واردات خودرو می باشد که با هدف حمایت از صنعت داخلی و یا تشویق خودروسازان خارجی به استقرار پایگاه های تولیدی اتخاذ می گردد.

نرخ پایین، استحکام و عمر مفید بالا

با استناد به نکات ذکر شده، رنو طرحی مطالعاتی را در سال 1998 آغاز نمود. موضوع این مطالعه، چگونگی تولید یک خودرو خانوادگی مدرن و مستحکم با قیمت پایه 5000 یورو تعریف گردید.

پاسخگویی به نیازها و انتظارات خاص مشتریان از سرآغاز مطالعه مد نظر بوده است؛ مشتریانی که با خرید یک خودرو هزینه سنگینی را متحمل می شوند و معیارهای نرخ، استحکام و عمر مفید بالا را در اولویت انگیزه خرید خود قرار می دهند.

مرحله دوم طرح در سال 1999 آغاز گردید. در این سال رنو، شرکت خودروسازی رومانیایی موسوم به داچیا را خریداری کرد. انگیزه شرکت رنو در تصاحب داچیا، برخورداری از یک پایگاه تولیدی رقابت پذیر در قلب بازارهای مورد هدف خود یعنی اروپای مرکزی و شرقی بود. اما، واحد تولید داچیا از نظر مدیریتی، فنی و مهندسی فرسوده بود.

کریستیان استو، اولین مدیر منصوب شده رنو در راس داچیا یادآور می شود: «داچیا نیاز به انجام اصلاحات اساسی داشت. پنج سال به ما وقت داده شد تا داچیا را از نو بسازیم. از ساختار سازمانی گرفته تا واحد تولیدی، همه بازسازی یا نوسازی شد. ما به این مهم دست یافتیم و این موفقیت را مرهون پایبندی رنو به تعهدات خود و تلاش های ارزشمند و بی دریغ همکاران رومانیایی خود هستیم.» داچیا که در شهر پیتچی واقع شده، اکنون به مهم ترین قطب خودروسازی رومانی تبدیل شده است. امروز واحد تولیدی پیتچی به سطح جهانی به کارآمدی شهره دارند، دست یافته است.

گنجایش بالا و طیف وسیع مشتریان

پاییز سال 1999، اولین ماکت خودرو در مقیاس واقعی ساخته شد. این ماکت اولیه شباهت زیادی به محصول نهایی داشت که اکنون لوگان نام گرفته است. از آن پس، نیروهای مهندسی رنو مستقر در تکنوسانتر، مرکز تحقیقات و توسعه رنو، توسعه خودرو را به عهده گرفته اند. در گام اول، توسعه یک خودرو از نوع سدان با گنجایش واقعی 5 سرنشین و یک صندوق بزرگ و جادار در دستور کار قرار گرفت. این خودرو که مجهز به موتورهای اصل رنو (74 و 76 لیتر بنزینی) شده است، کلیه استانداردهای ایمنی و آلایندگی و اتحادیه اروپا را رعایت می کند. در پایان سال 2001، خودروی سدان در چارچوب برنامه وسیع تری قرار گرفت که شامل توسعه مجموعه ای از انواع خودرو با بدنه و موتورهای متنوع بود. هدف رنو از تنوع بخشی به محصولات این پروژه، تامین کلیه نیازهای مشتریان، اعم از استفاده شخصی، کاری یا ترکیبی بوده است.

سرانجام در ماه ژوئن 2004، شرکت رنو خورو لوگان که اولین محصول از مجموعه خودروهای طرح X90 می باشد را معرفی نمود. در کلاس خودروهای سدان، لوگان بهترین تناسب نرخ به گنجایش را دارد. فضای اختصاص یافته به 5 سرنشین و حجم صندوق این خودرو در کلاس خود بی نظیر است. قابلیت های گوناگون این خودروی مدرن به ویژه از نظر استحکام و عمر مفید بالا، کلیه پیش فرض های تعریف شده هنگام مطالعه پروژه را تامین می کند. ضمناً، با برخورداری از آخرین دستاوردهای فناوری در زمینه طراحی، لوگان تمامی استانداردهای بین المللی، اوپایی و همچنین استانداردهای بازارهای فروش مورد هدف خود را رعایت می کند.

لوگان تجهیزات ایمنی و رفاهی رایج در خودروهای امروزی را دارا بوده و مطابق با استانداردهای ایمنی اتحادیه اروپا تولید می گردد. طراحی بدنه و تزئینات داخلی لوگان با جذابیت و جلوه خاصی انجام پذیرفته است. بهترین توانمندی های شرکت رنو در زمینه های طراحی، توسعه، فناوری، شاسی و قوای محرکه در این خودرو امال شده است. انتخاب نام تجاری رنو و یا داچیا در بازارهای فروش لوگان بر اساس خصوصیات هر یک از بازارهای مورد هدف و همچنین بر اساس قدمت و حضور نام تجاری رنو در هر یک از بازارها انجام می پذیرد.

پنج پایگاه تولیدی در جهان

در اواسط سال 2002 میلادی برنامه تولید و فروش بین المللی پروژه به تدوین رسید. در حال حاضر علاوه بر واحد تولیدی پایلوت رومانی، تولید خودرو لوگان در کشورهای روسیه، مراکش، کلمبیا و ایران برنامه ریزی شده است. انتخاب این پایگاه های تولیدی یک هدف واحد را مد نظر داشته است: تولید خودرو با کمترین قیمت تمام شده و در نزدیک ترین فاصله جغرافیایی به بازارهای هدف.

در این راستا، در ماه فوریه 2003 میلادی سرمایه گذاری بالغ بر 230 میلیون یورو با مشارکت شهرداری مسکو در کشور روسیه با ظرفیت سالانه 60 هزار دستگاه خودرو صورت گرفت. ژوئیه 2003 نیز رنو تصمیم به انجام سرمایه گذاری بالغ بر 22 میلیون یورو برای تاسیس خط تولید جدیدی به نام سوماکا واقع در کشور مراکش گرفت. ظرفیت سالانه این خط تولید 30 هزار دستگاه در نظر گرفته شده است.

پس از آن، رنو تصمیم به تولید لوگان در شهر مدلین واقع کشور کلمبیا گرفت. این واحد با سرمایه گذاری بالغ بر 16 میلیون یورو و ظرفیت سالانه 44 هزار دستگاه از سال 2006 راه اندازی شد.

آخرین تصمیم مهم جهت استقرار پایگاه های بین المللی تولید خودرو لوگان، تاسیس شرکت رنو پارس در ایران با مشارکت شرکت توسعه صنایع خودرو ایران است. با توجه به فرایند همکاری مشترک ایران ورنواز سال 2003،پروژه ایرانی تولید لوگان به نام ال-90 (تندر)باچشم انداز ظرفیت سالانه 300 هزار دستگاه و سرمایه گذاری مشترک از اوایل سال 2007 عرضه خواهد شد.

تندر(ال-90) در ایران

شرکت رنو خودروی تندررا محصولی پیشتاز و برجسته جهت استقرار پایدار خود در ایران تلقی می نماید. بازار خودروی ایران رشد چشمگیری را طی چهارسال گذشته شاهد بوده است (به طور میانگین 33 درصد). در سال 2006 میلادی، بیش از 900000 دستگاه خودروی تولید داخلی در این کشور به فروش رسیده است و پیش بینی می شود این روند رو به رشد در سال های آتی استمرار خواهد یافت. بازار ایران قابلیت جذب یک میلیون دستگاه در سال را در افق 2010 میلادی دارد. در حال حاضر سرانه مالکیت خودرو 80 دستگاه به ازای هزار نفر می باشد و تقریبا نیمی از ناوگان هفت میلیونی این کشور بیشتر از 15 سال عمر دارد.

مطالعات نشان می دهد که عمده فروش خودرو صفر کیلومتر در ایران را خودروهای صندوقدار ارزان قیمت در بر می گیرند. پر فروش ترین محصولات در این بازار، پرایدوار-دی می باشد که بیش از نیمی از فروش خودرو در سال 1385 را به خود اختصاص داده اند.

نسبت نرخ به گنجایش بی همتا

مشتریان ایرانی به خودروهای ارزان قیمت که استانداردهای بین المللی را داشته باشد، تمایل دارند و تندراین خصوصیات را به طور ویژه تامین می کند. 68 درصد خودروهای به فروش رسیده در ایران با قیمت کمتر از 10 هزار یورو عرضه شده اند.

تندر(لوگان) در مرکز تحقیقات و توسعه رنو (تکنوسانتر واقع در شهر گیانکور) طراحی شده است. این خودروی مدرن از نوع صندوقدار با گنجایش 5 سرنشین بوده و با برخورداری از مناسب ترین قیمت فروش و هزینه های نگهداری پایین به مصرف کنندگان ایرانی عرضه خواهد شد. لوگان مطابق با آخرین استانداردهای ایمنی و آلایندگی اتحادیه اروپا در ایران عرضه می گردد.

تولید خودرو در نزدیک ترین فاصله جغرافیایی به بازار فروش

جدیدترین فناوری های روز متعلق به شرکت رنو در زمینه های طراحی، توسعه و تولید شاسی و قوای محرکه در خودرو لوگان را تحت لیسانس رنو با ظرفیت سالانه 300 هزار دستگاه تولید خواهند نمود. بخشی از این تولیدات به بازارهای صادراتی ایران عرضه خواهد شد. تامین قطعات ساخت داخل یا وارداتی توسط شرکت رنو پارس شرکتی مشترک از رنو و شرکت توسعه صنایع خودرو ایران می باشد، انجام خواهد پذیرفت.

شرکت رنو پارس کلیه مسئولیت های عملیاتی یک شرکت خودروسازی شامل مهندسی، تضمین کیفیت، تامین قطعات، لجستیک، هماهنگی سیاست های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش را به عهده خواهد داشت. لوگان تحت نام تجاری رنو در شبکه فروش سراسری ایران خودرو سایپا عرضه خواهد گردید.

رنو اولین بنگاه فروش خود در ایران را در سال 1959 میلادی تاسیس نمود. از سال 1975 تا 1979، با همکاری سایپا، خودروی رنو 5 را در ایران عرضه می کرد. از سال 1991 تا 1992، این دو شرکت خودروی رنو 21 را با همکاری یکدیگر تولید نمودند. و از سال 1997 رنو در ایران حضور نداشته است.

لوگان و بازار گشایی بین المللی

در سال 2003 میلادی نزدیک به 57 میلیون خودرو در جهان به فروش رسیده است. بازارهای توسعه یافته جهان متشکل از ایالات متحده امریکا، اروپای غربی، ژاپن و کره جنوبی که 20 درصد از جمعیت جهانی را در خود جای می دهند، نزدیک به 80 درصد محصولات تولید شده را جذب نموده اند. ژرارد دوئن، قائم مقام و معاون برنامه، محصول و عملیات بین المللی شرکت رنو، در این باره نتیجه می گیرد: «بنابراین می توان اظهار نمود که ذخایر بازارگشایی مهمی در سطح جهان باقی مانده اند. پویایی صنعت خودرو در سال های آتی توسط رشد شتابان مناطق در حال توسعه تامین خواهد گردید.»

بازارهایی نوین با قابلیت رشد شتابان

بازارهایی که مدنظر رنو می باشند از شرایط محیطی و خصوصیات اقتصادی متنوعی برخوردار هستند. به طور مثال، درآمد سرانه در کشور اوکراین، نزدیک به هزار دلار در سال حدود 2300 دلار در روسیه و ترکیه است. در حالی که این رقم در کشور اسلوانی بالغ بر 11 هزار دلار می باشد. با وجود این، جمیع این بازارها قابلیت بالایی در جهت توسعه صنعت خودرو از خود نشان می دهند. سرانه مالکیت خودرو نزدیک به 70 دستگاه به ازای هزار نفر در کشور ترکیه می باشد. در حالی که این رقم بالغ بر 160 دستگاه به ازای هزار نفر در اوکراین و 350 خودرو به ازای هزار نفر در جمهوری چک است. این سه کشور با درجات مختلف ذخایر رشد با اهمیتی را در خود جای می دهند. اضافه می نماییم که سهم خودروهای به فروش رفته با نرخی معادل قیمت فروش لوگان، اکثریت مطلق فروش خودرو در این بازارها را در بر می گیرند، تا فرصت های بهره مندی از قابلیت رشد آنها برای رنو به وضوح نمایان گردد. (در کشور روسیه 90 درصد خودروهای رنو با نرخی کمتر از ده هزار یورو به فروش می رسند.)

ارقام ذیل شاخص نرخ در معیارهای خرید مشتریان بازارهای مورد هدف لوگان را نمایان می سازند: در صورتی که شاخص میانگین نرخ فروش خودرو نو در سال 2002 در کشور فرانسه را رقم 100 در نظر گیریم، این شاخص در اسپانیا 92 بوده است، در مجارستان به 69 و در جمهوری چک به 68 کاهش یافته است. در کشور لهستان این رقم حتی به میزان 54 کاهش پیدا می کند.

از اواخر دهه 90، بازارهای خودروی این کشورها دوران رشد شتابان همزمان با مقاطع پر تلاطم و بی ثباتی را شاهد بوده اند. به طور مثال، مجارستان از رشد مداوم بازار فروش خودرو برخوردار بوده است. فروش خودرو در این بازار از 80 هزار دستگاه در سال 1997 به 300 هزار خودرو در سال 2006 افزایش یافته است. برخلاف آن، کشور ترکیه شاهد رشد فروش سریعی از سال 1996 (200 هزار دستگاه) تا سال 2000 بوده است (450 هزار خودرو). اما این رقم در سال 2002 به 80 هزار دستگاه سقوط نمود که نمایانگر کاهشی بالغ بر 80 درصد طی دو سال می باشد. اکنون، بازار ترکیه روند رو به رشد خود را از سر گرفته است. میزان فروش در سال 2004 از رقم سال 2000 تجاوز نمود. کشور رومانی نیز شاهد رشد 50 درصدی بازار فروش خودرو از سال 2000 تا سال 2006 بوده است.

پاسخ رنو: برنامهx90

برنامه x90 صفحه نوینی از تاریخ رنو را رقم می زند. ژان ماری هورتیگر، مدیر پروژه x90 یادآور می شود: «این طرح از یک ورق سفید آغاز گردیده و دستیابی به هدف نرخ فروش پایه 5000 یورویی که لویی شوایتزر ریاست هیات عامل وقت رنو، در سال 1998 اعلام نموده بود در هر یک از مراحل پیشبرد آن طرح مدنظر قرار گرفت.»

خودرویی از نوع سدان که نام لوگان را به خود گرفت حاصل چهار سال طرح توسعه ای بود که تمامی توانمندی ها و دانش رنو را بسیج نمود. این خودرو در پایان سال 2004 به بازار عرضه شد. در اوایل سال 2007 میلادی خودروهای دیگری شامل یک خودروی استیشن و یک خودروی کار با همین پلتفرم عرضه خواهد گردید. این محصولات در تکمیل اولین محصول (خودروی صندوقدار) و در راستای جوابگویی به کلیه نیازهای مشتریان اعم از استفاده خانوادگی و یا حرفه ای تولید خواهند گردید.

سرمایه گذاری های انجام گرفته جهت استقرار پایگاه های تولیدی لوگان

کشورها

میلیون یورو

رومانی

روسیه

مراکش

کلمبیا

205*

230

22

16

مشتریان لوگان از پیش شناسایی شده اند. در جمهوری چک، رومانی و مراکش سه چهارم مصرف کنندگان شخصی لوگان را خانواده ها تشکیل خواهند داد. در کشورهای رومانی، الجزایر و ترکیه، یک چهارم خریداران لوگان برای اولین بار یک خودرو نو خریداری خواهند نمود. یک چهارم خریداران نیز، لوگان را به عنوان خودرو دوم انتخاب خواهند نمود. مصرف کنندگان حرفه ای، به خصوص رانندگان تاکسی نیز در جمع مشتریان لوگان قرار خواهند گرفت.

مطالعات بازاری انجام گرفته در رومانی، اروپای مرکزی و ترکیه در خصوص معیارها و انگیزه های خرید نیز بدون هیچگونه ابهامی بیانگر این مطلب بوده اند که انگیزه اول خرید لوگان نرخ فروش و سپس هزینه نگهداری متعادل آن خواهد بود.

لوگان در مقابل رقیب های هم کلاس متنوعی مانند شورلت، دوو (کالوس)، هیوندای (اکسنت)، کیا (ریو) یا اسکودا (فابیا) جای خواهد گرفت که اکثرا در واحدهای تولیدی مناطق فروش به تولید خواهند رسید.

مهار هزینه ها

شرط اولیه و بنیادین پروژه x90 بر مهار هزینه های طراحی، توسعه و تولید استوار گردیده است. دستیابی به این هدف با بهره گیری از شیوه "Design to cost" (طراحی بر مبنای هزینه ها) در مرحله طراحی خودرو، همچنین با استفاده از شیوه "Carry- over" (مشترک سازی) جهت ارتقای ضریب اطمینان و مهار هزینه های تولید و در نهایت با یاری گرفتن از ابزارهای طراحی مجازی (دیجیتالی) در مراحل توسعه مهیا گردید. این مهم با تلاش مهندسان مجرب مرکز تحقیقات و توسعه رنو (تکنوسانتر) انجام پذیرفت. در این راستا کسب بالاترین میزان شاخص تناسب کیفیت به نرخ در کلیه تصمیمات تاثیر گذار بوده است. بودجه قطعی طراحی و توسعه لوگان بالغ بر 360 میلیون یورو می باشد.

بازار جهانی خودرو در سال 2003 میلادی

واحد

جمع

درصد رشد 2003 نسبت به 2002 درصد

2002هزار (دستگاه)

2003 هزار (دستگاه)

اروپا

19116

19271

8/0+

شامل: اروپای غربی

16226

15986

5/1-

اروپای مرکزی و شرقی از جمله روسیه و ترکیه

2890

3285

7/13+

امریکا

21731

21265

1/2-

شامل: کشورهای عضو پیمان آلنا

19526

19132

0/2-

ایالات متحده امریکا

16845

16579

6/1-

کشورهای امریکای لاتین بدون حسب مکزیک

2205

2133

3/3-

آسیا و اقیانوسیه

13526

14738

0/9+

کره جنوبی

1618

1318

6/18-

ژاپن

5705

5696

2/0-

افریقا و خاورمیانه

1937

2049

8/5+

جمع کل

56309

57323

9/1

طراحی بهینه

«طراحی بر مبنای هزینه» یا بهینه سازی طراحی:

خانم اودیل پانچیاتیچی، مدیر پروژه مهندسی x90 که در پروژه تویینگو (Twingo) نیز ایفای نقش نموده است تاکید دارد «شیوه "Design to Cost" در سال 1992 به همراه پروژه تویینگو (Twingo)وارد رنو گردید. لیکن با پروژه x90، استفاده از این شیوه ابعاد نوین و بی سابقه ای را به خود گرفت». نظریه حاکم بر این شیوه ایجاب می نماید که فرآیند طراحی با محوریت شاخص های کارآمدی و اقتصادی و نیز با بهره گیری از راه حل های از پیش آزمون شده به انجام رسد. متدلوژی به کار گرفته در این فرآیند آنالیز محصول و پروسه تولید را در برگرفته و جایگاه ویژه ای را برای اینان قائل است. در این مقوله شاخص های امکان سنجی، هزینه های صرفه جویی شده، امکانات تامین در پایگاه های منطقه ای و به خصوص کارآمدی بیش از سایر شاخص ها در تصمیم گیری ها مد نظر قرار می گیرند.

مشترک سازی جهت کسب ضریب اطمینان بیشتر مهار هزینه ها

استفاده از قطعات یکسان در مدل های متفاوت موجب جلب اطمینان مشتریان و صرفه جویی در هزینه ها می گردد. این راهکار نتایج مثبت خود را نزد خودروسازان آسیایی به اثبات رسانیده و در تمامی مراحل توسعه برنامه x90 نیز به کار برده شده است.

توسعه لوگان به نوبه خود از دو پروژه همزمان خود بهره برده است: پلتفرم B اتحاد رنو. نیسان و آخرین نسل خودرو کلیو (Clio) ، طراحی ساختار بدنه لوگان از نوع پلتفرم Bمی باشد. این انتخاب هزینه های طراحی و توسعه شاسی و همچنین ساخت قالب های مورد نیاز را به طور محسوسی کاهش داده است. مجموعه بخاری لوگان با مجموعه خودروهای کلاس B رنو مانند مودوس (Modus) مشترک می باشد. طراحی منحصر بفرد این مجموعه که از یک قطعه واحد تشکیل شده است در عین اینکه هزینه های طراحی را کاهش داده موجب افزایش کارآمدی این دستگاه نیز شده است. قابلیت های حرارتی این مجموعه بهترین نتایج را در کلاس خود کسب نموده است.

کلیه عملیات الکترونیکی خودرو در یک مجموعه واحد و متمرکز موسوم به (UCH) نصب گردیده است. مجموعه UCH لوگان، کلیو(Clio) و تویینگو (Twingo) مشترک می باشند. نحوه جایگیری و اتصال قوای محرکه لوگان و کلیو (Clio) از نظر ساختاری یکسان می باشند تا با استفاده از قطعات میانی و اتصالی کلیو، فرآیند مونتاژ موتور لوگان از دستاوردهای فرآیند تولید کلیو (Clio) بهره جوید، در زمینه مکانیک، لوگان از دستاوردهای موتور، اکسل جلو، دستگاه فرمان و ترمزهای عقب کلیو(Clio) استفاده نموده است. در سایر موارد از نشانگرها، دستگیره درب ها، غربیلک کلیو (Clio) به طور مشترک استفاده شده است. برخی قطعات مانند قاب پنجره هواکش ها و اهرم تعویض دنده ها با خودروی اسپس (ESPACE) مشترک می باشند.

فواید طراحی دیجیتالی

برنامه x90 یک طرح نمونه به دلیل استفاده از شبیه سازی و ابزارهای دیجیتالی در مراحل طراحی محصول، قالب ها و تدوین تنظیم فرایندهای تولید تلقی می گردد.

محاسبات لرزشی و صوتی انجام گرفته بر روی ماکت های شبیه سازی شده، نقاط صدادار خودرو را بدون لزوم محاسبات دیجیتالی انجام گرفته بر روی محصول و به طور اخص محاسبات طراحی و توسعه ساختار بدنه ساخت ماکت ها و نمونه های صفر و قالب های موقت را بیهوده نمودند. این روش باعث شد تا مراحل فیزیکی توسعه محصول به حداقل برسد. در مجموع صرفه جویی به دست آمده در مرحله طراحی بالغ بر بیست میلیون یورو تخمین زده می شود.

تدوین یک طرح صنعتی در سطح جهانی

واحدهای تولیدی بسیار رقابتی:

با تکیه به نقش محوری نیروی انسانی در فرآیند مونتاژ، مهندسان رنو سعی بر این داشته اند که بهینه ترین استفاده را از خصوصیات مواد اولیه ببرند. لذا، از استفاده قطعات بزرگ در ساختار بدنه اجتناب ورزیده شده است و در پی این تصمیم، استفاده از فناوری های هزینه بر مانند پرداخت های لیزری ورق جلوگیری شده است. موتورها و گیربکس ها تمماً در پایگاه های منطقه ای مونتاژ می گردند.

مزیت سیستم تولید رنو موسوم به SPR

واحدهایی که لوگان را تولید خواهند نمود از مجموعه شیوه های تولیدی که در رنو تدوین شده اند (SPR) استفاده خواهند نمود. این سیستم که از سال 1998 به بهره برداری رسیده است مهم ترین عامل رقابت پذیری واحدهای گروه صنعتی رنو در سطح جهانی تلقی می گردد. SPR جمیع بازیگران صنعتی (سازندگان قطعات، تامین کنندگان، واحدهای پشتیبانی، مهندسان و اپراتورها) را بر اساس اهداف و ضوابط عملیاتی مشترکی گرد هم می آورد. این ضوابط عملیاتی شامل آموزش شیوه های دقت سنجی که در شرکت نیسان تعریف گردیده اند نیز می باشد. در این آموزشگاه ها، اپراتورها کلیه حرکات عملیاتی را تا کسب کارآمدی لازمه تمرین می نمایند.

روش های آزمون شده در نیسان الهام بخش سیستم تولیدی رنو موسوم به SPR می باشند. در این متدلوژی، ایستگاه کاری اپراتور در قالب سازماندهی صنعتی قرار گرفته و کوچک ترین جزئیات و کلیه حرکات هر اپراتور تجزیه و تحلیل و نهایتاً استاندارد می گردند. این نوع سازماندهی موجب افزایش بهره وری واحد تولیدی، ارتقای کیفیت محصول و کسب ضریب بالای ارگونومی ایستگاه کاری می گردد. سامانه L3L (پشتیبانی برنامه ریزی شده و کارآمد در خدمت ایستگاه کاری) قطعات مورد نیاز را به سهولت در دسترس اپراتور قرار می دهد. در این سامانه، ایستگاه های کاری تماماً استاندارد شده اند و فرم های شرح وظایف و عملیات هر اپراتور دقیقاً مشخص گردیده اند.

تامین جهانی قطعات:

تامین قطعات توسط قطعه و مجموعه سازان منطقه ای به عمل می آید. این برنامه صنعتی مستقیماً از دستاوردهای آن شرکت مشترک تامین قطعات رنو و نیسان RNPO بهره خواهد برد.

لوگان، مدرن، مستحکم و مطمئن

پیر ادوارد سورل، مدیر لوگان تاکید دارد: «جهت آگاهی از جزئیات انتظارات مشتریان لوگان، من به انجام تحقیقات و مطالعات در دفتر خود اکتفا ننمودم، از سرآغاز پروژه، من به کشورهای فروش خودرو سفر نمودم تا از نزدیک از شرایط زندگی مشتریانمان مطلع گردم.»

در پایان کار وی می توان اظهار نمود که لوگان دارای مجموعه مزیت هایی است که برخورداری از آنان در آغاز پروژه نا ممکن به نظر می رسید: نسبت نرخ به فضای داخل کابین این خودرو در بازار بی همتا می باشد، تجهیزات نصب شده از نظر استحکام و دوام کاملا با خصوصیات استفاده از آنها در بازارهای فروش سازگار می باشند. طراحی خودرو از مدرن ترین شیوه های روز سود جسته و طرح ظاهری آن جذاب و جلوه گر به چشم می آید. لوگان یک خودروی چند منظوره می باشد: این خودرو با گنجایش 5 سرنشین و یک صندوق بزرگ و جادار قابل تردد در شهر یا بیابان برای استفاده شخصی و یا حرفه ای در متنوع ترین شبکه های جاده ای است.

یکی از کارساز ترین مزیت ها برای توسعه لوگان برخورداری از تمامی امکانات رنو و دانش فنی مهندسان آن بوده است. تنها یک تیم مجرب با انگیزه بسیار بالا قادر بود با سربلندی از چنین آزمون بی سابقه ای موفق بیرون آید. خانم ادیل پانچیاتیچی مدیر مهندسی پروژه یادآور می شود: «من هیچگاه به صلاحیت این تیم جهت موفقیت در این آزمون تردید نداشته ام. همه ما از عزمی راسخ برای دستیابی به اهداف پروژه برخوردار بودیم.» در شرح وظایف اولیه طرح، به روز بودن خودرو یکی از مهم ترین اهداف آن پیش بینی گردیده بود. این مهم که توسعه لوگان بر مبنای پلتفرمB رنو. نیسان که در نیسان میکرا (Micra) و رنو مدوس(Modus) نیز استفاده می گردد، نشانگر تحقق این هدف می باشند.


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]

   [آرشيو]