صفحه نخست درباره ما تماس آرشيو پيوندها
 

چهارشنبه، 1 آذر 1396  -   11/22/2017 8:13:28 AM    

 

 

 
به خاطر کمبود نقدينگی تيراژ تندر پايين آمده است
سه شنبه، 15 ارديبهشت 1388
ساعت: 09:22
Tuesday, May 5, 2009

میشل کربل مدیر خوش برخورد رنو پارس را سرانجام پس از مدتها انتظار عصر یک روز بارانی در دفتر کارش ملاقات کردیم.

برای گفتگو با مدیر عامل فرانسوی رنو پارس که معتقد است « به جای حرف زدن بهتر است عمل کرد» 45 دقیقه کافی بود . او از آخرین وضعیت جوینت ایرانی فرانسوی تحت امرش صحبت کرد و همچنان نسبت به بازار خودرو در ایران ابراز امیدواری کرد. با میشل کربل در مورد وضعیت کنونی صنعت خودروسازی در جهان و ایران گفت و گویی کردیم که در ادامه می خوانید:

- همانطور كه مي دانيد صنعت خودرو با بحران گسترده اي در سراسر دنيا روبروست . براي شروع لطفا در مورد برنامه هاي شرکت رنو و رنو پارس در راه مقابله با بحران اقتصادي توضيح دهيد ؟

حتما مي دانيد كه به دليل بروز مشکلات بانکی در دنیا خصوصاً در آمریکا که نقطه آغازین این بحران محسوب می شود ، موج بحران به اقتصاد ساير کشورها كشيده شد و نهايتا به صنعت خودرو سرايت كرد . بحران در صنعت خودروسازي دو گزینه را پیش روی اين صنعت قرار داد بدین معنی که خودروسازان به منظور افزایش حجم مالی خود ترجیح دادند محصولاتشان را با نازلترین قیمت و کمترین سود به فروش برسانند. شرکت رنو نيز توانست با انتخاب گزینه اضطراری مرحله اول بحران را پشت سر بگذارد.

و اما فاز دوم که هم اکنون با آن روبرو هستیم برقراری ارتباط خاص با مشتریان در خدمات پس از فروش است بدین ترتیب که بتوان شرایطی را برای آنها فراهم نمود که به خرید ترغيب شوند.

بنابر این عرضه خودروی ارزان قیمت متناسب با قدرت خرید اکثریت مشتریان در شرایط فعلی می تواند راه گشا باشد. اگر بخواهم در این ارتباط به صورت خاص صحبت کنم می توان به پروژه تندر 90 اشاره كرد كه به دلیل کم هزینه و مقرون به صرفه بودن آن از دید مشتریان حائز اهميت است . ما توانسته ایم به حداکثر ظرفیت تولید مورد نظرمان برسیم بدین گونه که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله در اروپا و حتي بازار آلمان تقاضای بسیار زیادی برای این خودرو وجود دارد.

از نظر من شرایط ایران به نوعی متفاوت تر از بحران فراگیر در دنیا می باشد .حفظ نقدینگی و توجه ویژه به کاهش هزینه ها از اقدامات مهم خودروسازان بزرگ دنیا برای مقابله با بحران فعلی است . از اولویتهای شرکت رنو به منظور فعالیت در ایران پرداخت بدهی هایمان به شرکتهای اروپایی است چراکه با توجه به اهمیت موضوع بحران مالی که دامنگیر خودروسازان اروپایی شده ، حفظ نقدینگی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

- آیا بحران صنایع خودرو به ایران رسیده یا هنوز فرصت مناسبی در بازار ايران وجود دارد؟

من به دقت از وضعيت بازار خودرو در ايران مطلع نيستم ولی آنچه مشخص است در يكي دو ماه گذشته تولیدمان روند رو به رشدي داشته است. به دلیل اینکه در ایران ارتباط مستقیم بین قیمت نفت و شرایط مالی موجود وجود دارد. احساس می کنم با کاهش قیمت نفت شرایط بازار ایران نیز تحت تأثیر قرار بگيرد و بحران بیشتر خود را نشان دهد.

با توجه به شرايط موجود برنامه سال 88 شركت رنو پارس چيست؟

برنامه ما تقريبا مشابه سال 87 است يعني توليد 100 هزار دستگاه. البته اين حجم توليد بستگي دارد به پرداخت مالي شركاي ما. همانطور كه گفتم سطح نقدينگي ما بايد مشخص و معلوم باشد .

- به همين دليل است كه ميزان واردات قطعه از خارج را كاهش داده ايد؟

واردات بخشي از قطعات ارتباط مستقیم با بحران اقتصادی فعلی دارد و سياست مالي ما اين است كه براي واردات اين قطعات بايستي پول پرداخت كنيم.

- در طی سالهای اخیر تلاش رنو پارس برای ارتقاء تصویر رنو در ایران چگونه بوده ؟

در سالهای گذشته تصویر بسیار خوبی از رنو در ایران وجود نداشت ولی بعد از پروژه تندر 90 و رضایت مشتریان از کیفیت بالای آن ، قضیه کاملاً عکس گذشته شد و شخصاً معتقدم اگر خودرویی با کیفیت بالا تولید شود قطعاً به بهبود ذهنیت مشتریان کمک قابل توجهی خواهد نمود . هم اکنون نیز تلاش ما این است که محصولی با کیفیت بالاتر از گذشته تولید نماییم و جایگاه مناسبی برای برند خود در ایران داشته باشیم . ما سعی مي كنيم به جاي اينكه حرف بزنيم بيشتر عمل كنيم.
به این ترتیب گزینه کیفیت ، اولین و مهم ترین اولویت ما در تولید است. به عنوان نمونه بلندی صندوق عقب به منظور گنجاندن بار بیشتر و عدم مشکلات فنی و کیفیت بسیار بالای تندر90 از نكاتي است كه حالا از مزاياي اين خودرو محسوب می شود.

- با توجه به رضايتي كه احساس مي كنيد ، آيا امكان به وجود آمدن پروژه جديدي از سوي رنو در ايران وجود دارد؟

- هم اکنون ارتباط خیلی نزدیکی با شرکای ایرانی داریم و روي اين موضوع به شدت كار مي كنيم. اگر فرصت حضور در نمايشگاههاي اخير را داشته ايد حتما از محصولات جدیدی كه رنو معرفي كرده اطلاع داريد مانند استیشن واگن که قابلیت استفاده مناسب در ایران دارد . معتقدم اين محصولات جدید مطابق خواسته هاي بازار ایران است و با توجه به اینکه تاکنون مشتریان رضایت بسیار خوبی نسبت به کیفیت ، طراحي و خدمات مربوط به تندر90 داشته اند امكان ارائه محصولات جديد در بازار وجود دارد.

-

- فيس ليفت تندر90 در ايران خودرو و سايپا با انتقاد برخي از كارشناسان مواجه شد . آیا امکان دارد رنو مستقيما در مورد فيس ليفت اقدام كند و آن را به خطوط توليد ايران بفرستد؟

همانطور كه قبلا گفتم ما مذاکرات بسیار نزدیکی با شرکای ایرانی مان داريم . البته پيش از اين فیس لیفت لوگان را در بازار اروپا عرضه كرديم و بخش مهندسی ما نیز به شدت مشغول کار بر روي تغيير چهره لوگان است تا به وضعيت مشخصي برسد. البته این امکان نیز وجود دارد که این تغییرات با تغييرات انجام شده در ایران خودرو و سایپا کمی متفاوت باشد. البته آنها مي توانند تغييرات مورد نظر خودشان را نير اعمال كنند چون اين بند در قرارداد ما وجود دارد.

- عده اي مي گويند برخي از قطعات خيلي گران تر توسط رنو پارس فروخته مي شود و حتي به 8 برابر قیمت مي رسد. چنين چيزي صحت دارد؟

نه به هيچ وجه . به دلیل اینکه این خودرو در 8 نقطه مختلف دنیا از جمله روسیه ، مراکش ، رومانی ، کلمبیا ، برزيل ، هندوستان ، آفریقای جنوبی و ایران تولید می شود . اگر قرار بر 8 برابر شدن قیمت آن بود کارخانه ها تعطیل می شدند چرا که یکی از اهداف تولید این خودرو ارزانی قیمت آن است. با گران شدن قیمت ، قدرت رقابت را از دست می دهیم .
اگر بخواهیم تقسیم بندی بر هزينه قطعات داشته باشیم باید گفت 3 نوع قطعه وجود دارد. اول قطعات CKD یا قطعات وارداتی ، دوم قطعات داخلی ساز و در نهایت هزینه های تولید در خط مونتاژ. در بخش CKD قیمت ها یکسان بوده و در اقصی نقاط دنیا با یک قیمت عرضه می شود . در بخش دوم اما امكان كاهش قيمتها با در نظر گرفتن تكنولوژي و مديريت وجود دارد. ما در تلاش هستيم كه كاهش قيمت در قطعات بومي سازي شده را تحقق ببخشيم. البته كاهش هزينه در توليد و مونتاژ زماني عملي خواهد بود كه بتوانيم تيراژ توليد را افزايش دهيم و به يك سطح معقولي برسيم. نكته ديگر اينكه ما بايد در زمان وعده داده شده تعهدات خود را به قطعه سازان پرداخت كنيم. اين راهكار ها مي تواند به بهبود وضعيت قيمتها كمك كند.

مزيت نسبي توليد خودرو در ايران كجاست ؟

يكي از مزيتهاي بازار ايران اين است كه می توان سالانه بیش از 1 میلیون خودرو در آن تولید کرد و این مزیتی است که در دیگر نقاط دنیا مانند آن كمتر دیده می شود. ما محصولاتی در پلت فرم X90 داريم که برای عرضه به این بازار مي تواند بسیار مفید باشد . به هر حال ما مي توانيم به دليل تنوع محصول ، مزيت هاي خوبي را در بازار ايران براي خود ايجاد كنيم.

- آیا مهندسین طراح خودرو در ایران دارای مزیت نسبی هستند؟

با توجه به اینکه برای تولید یک محصول نیاز به جمع آوری تکنولوژیهای مختلف است رسيدن به نقطه اي كه مزيت نسبي باشد بسيار سخت است . به طور مثال تعداد محدودي از خودروسازان هستند كه در زمينه تصادف تونايي هاي خاص دارند . نمی توان گفت که در ایران مهندسی یا طراحی خودرو ضعیف است ولي در اينجا نيز مثل همه جاي دنيا رسیدن به درجه ای که خودروسازان بزرگ دنیا در صنعت طراحی به آن دست یافته اند زمان زيادي خواهد برد . به عنوان نمونه در شرکت رنو حدود 15 هزار مهندس مشغول به فعالیت هستند که هر روز بر روی بهبود تکنولوژی کار می کنند. نمي توان همكاري مشترك بين خودروسازان و قطعه سازان را محدود كنيم براي اينكه بتوانيم به بهترين تكنولوژي با بالاترين كيفيت دست يابيم بايد اين همكاري وجود داشته باشد . به همين دليل پروژه ال 90 فرصت بسيار مناسبي براي اين است كه از يكديگر مسائل مختلف را ياد بگيريم .

- آیا شرکای ایرانی همکاری لازم را با شما دارند و آيا انتظار شما از ميزان اين همكاري برآورده شده است؟

همکاری ما با شرکا در بهترین سطح ممکن قرار دارد و انتقال تکنولوژی نیز در حال انجام گیری است .

- حتما شنيده ايد كه خودروسازان ايران چند خودروي ملي ساخته اند . نظر شما در خصوص خودروی ملی چیست و آیا ماهيتا به چيزي به نام "خودروي ملي" اعتقاد داريد ؟

قرارداد ما به اين صورت بود كه كه شركتهاي طرف قرارداد مي توانند پلت فرم و طراحي خود را داشته باشند و توليد كنند . این حق شرکتهای خودروساز ایران خودرو و سایپا است که به دنبال پیشرفت و افزایش توانمندی خود باشند ، ولی در هر حال یک خودروساز نمی تواند ادعای برخورداری از تمامی دانش ساخت خودرو را داشته باشد چرا که صنعت خودروسازی بسیار پیچیده است . مثلاً ممکن است برخی قطعات خودرو از کشورهایی مانند چین یا آلمان وارد شود و نهایتاً ترکیب یک خودرو شکل بگیرد. به همين دليل بيان مفهوم ملي بودن بسيار سخت است .

- فكر مي كنيد چه زمانی به مرحله ایی می رسیم که بتوانیم در ایران خودروی بين المللي بسازیم؟

قطعاً خودروسازان ایرانی با گذشت زمان به آن سطح از استاندارد خواهند رسید ولی باید این مسئله مهم را نیز در نظر داشت که ساخت یک خودرو صرفاً در بدنه و موتور آن خلاصه نمی شود و قطعاً در کنار آن تکنولوژی و فناوری زیادی وجود دارد که برای عرضه یک محصول خوب باید به آن توجه نمود. به عنوان مثال خودرويي كه تست تصادف را طي مي كند تكنولوژي هايي در ساخت آن به كار برده مي شود كه ديده نمي شوند ولي در بخش ايمني آن بسيار موثر هستند.

- به نظر شما تغییر مدیریت ها چه تأثیری در پروژه تندر 90 دارد؟

ما با شركاي خود مانند سابق در حال كار هستيم . تغییر و تحولات مدیریتی اغلب درون سازمانی می باشد. با جلسات متعددی که پس از تغییرات مدیریتی برگزار شد ؛ تلاش ما بر ادامه همکاری ها مانند گذشته و بر اساس قراردادهای بسته شده می باشد .

- آيا با تغيير دولت ها تغييري در روند پروژه ال90 به وجود آمده است؟

ما در جایگاهی قرار نداریم که افرادی را که خواستار همکاری با آنها هستیم انتخاب کنیم . سعی ما در این است که با افرادی که در این صنعت حضور دارند همکاری نموده و در شرایط فعلی نیز انتظار و تلاش ما براین است که این پروژه با موفقیت به سرانجام برسد. همكاري مشترك ما در سطح بسيار خوبي در حال انجام است.

- کشورهای هدف در صادرات تندر 90 چه کشورهایی هستند؟

کشورهای هدف شرکت رنو تمامی کشورهای همسایه ایران هستند . هم اکنون صادرات خودرو به کشور عراق شروع شده و تمام سعی ما بر این است که بتوانیم کشورهای هدف را افزایش دهیم . تندر 90 خودرویی است با بالاترین استانداردها بطوریکه طراحی و تکنولوژی آن کاملاً به روز است و شاید بتوانیم محصولات دیگری را با همین پلت فرم به بازار ایران عرضه کنیم .

- آیا در شرایط فعلی امکان دارد که رنو تیراژ خود را در سطحی نگه دارد که بحث صادرات پیش نیاید؟

ما علاقمندیم که تیراژ تولیدات خود را بالا برده در حد امکان بتوانیم آن را به سایر کشورها صادر کنیم ولی هم اکنون شرایط پرداخت و مشکل نقدینگی باعث کاهش تیراژ تولیداتمان گردیده است.


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
  به گزارش خبرخودرو ، ‌در جدیدترین آدیت صورت گرفته توسط مدیران آدیت رنو، تندر90 پارس خودرو باز هم در بین برترین و با کیفیت ترین تولید کنندگان این محصول در دنیا قرار گرفت  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، بر اساس آخرین رده بندی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، مگان 1600 شرکت پارس خودرو در بین خودروهای 20 تا 30 میلیون تومان، در مکان اول رضایتمندی مشتریان قرار دارد.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ،‌ عرضه وتحویل تندر90 ایران خودرو از 1400 دستگاه در فروردین ماه به بیش از 4 هزار در آذر ماه سال جاری افزایش یافت.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، خودرو تندر 90 يكي از محصولات ايران خودرو است كه به دليل كيفيت مناسب آن، در بازار طرفداران زيادي دارد و معمولا مشتريان اين خودرو را در اولويت خريد خود قرار مي‌دهند.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو، ژان میشل کربل مدیر عامل موقر و متین شرکت رنو پارس عصر دیروز در برابر خبرنگاران نشست و به سؤالات آنها پاسخ گفت به نظر می آید این آخرین گفت و گوی جمعی او با رسانه ها بود.کربل در پایان جلسه عنوان کرد که به مرز بازنشستگی بسیار نزدیک شده و قاعدتاً باید صندلی خود را به فرد جدیدی بسپارد...  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ،شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به صورت هفتگی کلیه خودروهای تولید شده در داخل کشور را در ۹ معیار مورد ارزیابی قرار می دهد که در آخرین ارزیابی بعمل آمده، تندر90 تولید شده در شرکت پارس خودرو ...  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، ارزيابي هاي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران از تندر90 شركت ايران خودرو، حكايت از آن دارد كه اين خودرو با رشد بي سابقه و استمرار روند بهبود كيفيت در چارچوب استانداردهاي سخت گيرانه رنو فرانسه در مسيري از پويايي قرار دارد.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو، با برنامه ريزي انجام شده در آينده نزديك توليد تندر 90 در ايران خودرو افزايش خواهد يافت.  [آرشيو]

  میشل کربل مدیر خوش برخورد رنو پارس را سرانجام پس از مدتها انتظار عصر یک روز بارانی در دفتر کارش ملاقات کردیم.برای گفتگو با مدیر عامل فرانسوی رنو پارس که معتقد است « به جای حرف زدن بهتر است عمل کرد» 45 دقیقه کافی بود . او از آخرین وضعیت جوینت ایرانی فرانسوی تحت امرش صحبت کرد و همچنان نسبت به بازار خودرو در ایران ابراز امیدواری کرد. با میشل کربل در مورد وضعیت کنونی صنعت خودروسازی در جهان و ایران گفت و گویی کردیم که در ادامه می خوانید:  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، تندر 90 شرکت پارس خودرو با 30درصد رشد کیفی ، در رده بهترین خودروهای ساخت داخل قرار گرفت.  [آرشيو]