صفحه نخست درباره ما تماس آرشيو پيوندها
 

چهارشنبه، 1 آذر 1396  -   11/22/2017 8:11:49 AM    

 

 

 
آخرين گفت و گوی مطبوعاتی بامدير عامل رنو پارس :
قرار بود تندر جانشين پيکان شود
سه شنبه، 11 خرداد 1389
ساعت: 15:31
Tuesday, June 1, 2010

به گزارش خبرخودرو، ژان میشل کربل مدیر عامل موقر و متین شرکت رنو پارس عصر دیروز در برابر خبرنگاران نشست و به سؤالات آنها پاسخ گفت به نظر می آید این آخرین گفت و گوی جمعی او با رسانه ها بود.

کربل در پایان جلسه عنوان کرد که به مرز بازنشستگی بسیار نزدیک شده و قاعدتاً باید صندلی خود را به فرد جدیدی بسپارد. او در گفتگوی واپسین با محافظه کاری کمتری به سؤالات پاسخ گفت و کوشش کرد دغدغه و نگرانی هایش را در زمینه تولید تندر 90 در ایران بالحنی مودبانه و به دور از جنجال بیان کند.

او البته در لحظاتی از گفتگو نیز ترجیح داد وارد جزئیات نشود. جزئیاتی که رسانه های حوزه خودرو از کم و کیف آن با اطلاع اند اما کمتر فرصت بیان آن را می یایند .

کربل درباره لزوم حفظ کیفیت رنو در ایران حتی سانتی متری عقب نکشید و به نوعی به شرکای ایرانی اش پیغام داد که هرگز از این قاعده خارج نشوند.

ژان میشل کربل پس از بازنشستگی می خواهد سراغ کارهایی که در زندگی دوست داشته اما نتوانسته انجام دهد برسد و البته باید گفت رنو پارس، ایران خودرو و سایپا نیز کارهای باقیمانده زیادی در زمینه تولید تندر 90 دارند.

به گزارش خبرخودرو ، ژان میشل کربل ، مدیرعامل شرکت رنو پارس ، در خصوص پروژه ها و برنامه های این شرکت گفت:در حال حاضر 130 هزار دستگاه خودروی رنو در خیابان های ایران تردد می کند که این تعدادی نیست که برای آن برنامه ریزی شده است . هر صبح و شب که به محل کارم وارد و از آن خارج می شوم افزایش تعداد خودروهای رنو مگان یا لوگان را در ایران مشاهده می کنم. انچه که باعث افتخار ما و شرکای ایرانی ماست آمار مشتری مداری بسیار بالا است . این رضایت نیز به دلیل کیفیت خوب این خودرو از لحاظ ایمنی و سوخت و دیگر موارد مربوط به آن است.

میشل کربل در ادامه افزود: اصل مهم در راضی نگه داشتن مشتری ، کیفیت است و بسیار خوشحالیم که توانسته ایم این وظیفه را به نحو احسن انجام دهیم . ولی گذراندن این مراحل برای ما بسیار سخت بود و روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم تا به این استاندارد کیفیت برسیم. البته متواضعانه عرض کنم که از نظر کیفیت واقعاً اتفاقی بزرگ در صنعت خودروی ایران روی داده است.

وی عنوان کرد: ما ثابت کردیم که استانداردهای اروپایی چه از نظر کیفیت و چه از نظر مدیریتی می تواند در ایران اجرا شود و شرکای ما نیز از این موضوع راضی هستند و مهمتر از همه رضایت مشتری است که ما آن ار در اختیار داریم. ولی مسئله ای که مرا به آینده خوشبین می کند و بسیاری نیز به آن اعتقاد دارند پیشرفت صنعت خودروی ایران بواسطه وجود یک شریک خارجی است . البته انتقادات بسیاری نیز در مورد اینکه میزان تولید بالا نبوده است شنیده و دیده شده که مسلماً باید انرژی بیشتری صرف کنیم تا بتوانیم تولید را افزایش دهیم ولی نباید فراموش کنیم که مهمترین اصل کیفیت است وشاید مهمترین نتیجه حضور ما در ایران نیز همین بوده است.

وی ادامه داد: عده ای ازمردم فکر می کنند که آینده هم باید مانند گذشته باشد ولی به اعتقاد بنده تنها راهی که باعث پیشرفت صنعت خودروی ایران خواهد شد تغییر وضعیت گذشته و حرکت در مسیری است که ما آن را طی کردیم و که از این طریق می توان بازارهای دیگر را تصرف کرد . مسئله ای که شرکای ما به آن خیلی علاقمندند. در گام های بعدی باید انرژی بیشتری صرف افزایش تولید شود .

مدیر عامل رنو پارس مشتریان بازار ایران را باهوش خواند و گفت: همه مشتری های جوان ایرانی خودروی با کیفیت می خواهند و خودروسازان نیز باید این موضوع را رعایت کنند و این حرفه ای است که رنو پارس داشته و تا جایی که ممکن بوده به شرکا منتقل کرده است.

کربل در ادامه گفت: سال گذشته انتقادات بسیاری در مورد خدمات پس از فروش داشتیم و جلسات زیادی در این خصوص برگزار شد. در حال حاضر علاوه بر نمایندگی A، نمایندگی B در سطح کشور داریم که مشغول انجام فعالیت های خدمات پس از فروش هستند. البته در خصوص کمبود لوازم یدکی در بازار به مرحله مذاکرات جدی با شرکایمان رسیده ایم و در حال حاضر نیز توافقات خوبی در این زمینه حاصل شده است و هدف این بوده است که مشتری در هرجای ایران بتواند لوازم یدکی اصلی رنو را داشته باشد.

کربل خاطرنشان کرد: لوازم یدکی اورجینال که ما به بازار عرضه می کنیم قطعاً گران تر از اجناس تقلبی چینی تمام می شود و خوشبختانه این لوازم یدکی بهتر از قبل در بازار یافت می شود.

وی در خصوص اینکه آیا رنو پارس با تمرکز تولید تندر90 در ایران خودرو یا پارس خودرو موافق است گفت: این سوال یعنی شما پدرتان را ترجیح می دهید یا مادرتان را بیشتر دوست دارید ؟! قرار بر این بود که طرف ایرانی در مورد همه مدلهای خط تولید X90 اعلام نظر کند. اینکه چه مقدار و کجا تولید شود مسئولیت طرف ایرانی است ولی در مجموع سرمایه گذاری زیادی روی این خط تولید مشترک صورت گرفته و مهم این است که ما این سرمایه گذاری ذی قیمت را از دست ندهیم . حال اینکه تصمیم گیری اینکه در کدام کارخانه تولید می شود از عهده ما خارچ و با طرف ایرانی است ولی درحال حاضر رابطه بسیاری خوبی با هر دو طرف ایرانی دارم و هر زمانی که لازم باشد آقای نجم الدین و و پوستین دوز را بدون مشکل ملاقات می کنم بنابراین مسئله شخصی یا افراد نیست فقط این سرمایه گذاری انجام گرفته نباید به هدر برود .

وی در مورد اینکه چرا ظرف سه سال گذشته ظرفیت تولید قطعه سازان به میزان مورد نظر نرسیده است گفت: دو مشکل وجود دارد . ابتدا مشکل نقدینگی است که مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده. پرداخت ها از طرف شرکای ایرانی به ما دیر انجام شده، در حالی که من می بایست قطعات را زودتر به اروپا سفارش میدادم. زمانی که نقدینگی موجود نباشد چطور بیشتر از مبلغ مورد نظر می توانم سفارش دهم .

دومین مشکل این است که بعضی از قطعه سازان ضعیف عمل کرده اند و متاسفانه در زمان های مخلتف خط تولید ما را به خاطر یک قطعه مجبور به توقف شد. دلیل آن هم تمرکز این قطعه سازان بر روی قطعات خودروهای دیگر بود و تندر90 را در اولویت قرار ندادند . ما با 80 درصد قطعه سازان هیچ مشکلی نداریم و اماده اجرای سفارش ما برای تولید هستند ولی متاسفانه مشکل ما با 20 درصد باقی مانده است که از ابتدا مشکل داشتیم و هم اکنون نیز ادامه دارد . در حال مذاکره با شرکا برای پیدا کردن راه حلی برای مذاکره با آنها هستیم که به نتایج خوبی نیز رسیده ایم که امیدواریم به زودی عملی شود

میشل کربل در خصوص استفاده از دو قطعه ساز برای تولید یک قطعه گفت: در یک شرایط اقتصادی اگر یک واحد این کار را انجام دهد بهتر است زیرا قیمت تمام شده کاهش می یابد و به نفع مشتری است .ما هم از ابتدا به دنبال همین قضیه بودیم که یک قطعه ساز برای یک قطعه انتخاب شود ولی پس از چندین ماه بعضی از قطعه سازان متوجه منظور ما نشدند و ما مجبور به اتخاذ دو قطعه ساز برای اینکار شدیم که متاسفم و نشان میدهد که این قطعه سازان در حد بین المللی نیستند و آمادگی اینکه بتوانند با یک شرکت بین المللی قطعه تحویل بدهند را ندارند.

وی در خصوص اعلام اسامی این شرکت ها گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه با انها مشغول کار هستیم بهتر است نامی نبرم ولی در آینده متوجه خواهید شد .

مدیرعامل رنوپارس در خصوص افزایش قیمت برخی قطعات تولیدی تندر90 و قیمت این خودرو گفت: تندر 90 در 8 سایت مختلف در دنیا تولید می شود. قیمت قطعات CKD که به ایران تحویل می دهیم دقیقاً همان قیمتی است که به کشورهای روسیه، مراکش، برزیل و کلمبیا داده می شود و اگر این مسئله در تمام دنیا صادق است چرا در مورد ایران صدق نکند . متاسفانه این ذهنیت که قیمت بالای تندر90 به دلیل قطعات است درست نیست. قطعات داخلی تندر 90 که در داخل کشور تولید می شود نسبت به قطعاتی که از رنو می آید گران تر است. مسئله این است که در سایت های تولید دیگر زمان تولید قطعه بسیار کوتاه تر از ایران است . افرادی که قیمت بالای خودرو را به گردن رنو پارس می اندازند به طور واقعی صنعت خودرو را نشناخته اند .

میشل کربل در ادامه گفت: من ظرف یکسال گذشته 25 درصد از مخارج رنو پارس را کاهش دادم . شما چند کمپانی می توانید نام ببرید که ظرف یکسال 25 درصد از هزینه هایش را کاهش داده باشد؟ اینکه همه تقصیرها به گردن رنو پارس بیفتد درست نیست و باید به دنبال راه حل واقعی گشت. در مدت سه سالی که من در ایران بودن متوجه شدم که برای بسیاری از شرکت ها مشتری اولویت اول نیست و نبوده و این کار سختی است که ما به شرکت هایی که برای آنها کار می کنیم بگوییم که اولویت اول مشتری است که این موضوع زمان بر است ولی فکر می کنم موفق شویم البته بهره وری نیز در ایران بر خلاف آن چیزی که می گویند بسیار بسیار پائین است.

اگر صنعت خودرو ایران فرصت فعلی را از دست بدهد و نتواند در سطح بین المللی خود را در خصوص کیفیت و قیمت مطرح کند و درعرصه رقایت نیز کاری از پیش نبرد مسلماً این صنعت در آینده ای نزدیک مشکلات عظیمی خواهد داشت زیرا مشتری ایرانی بسیار باهوش است و بازار کشور نیز در حال گسترش است بنابراین معتقدم رنوپارس فرصت خوبی را در اختیار صنعت خودروی ایران برای جهانی شدن قرار میدهد.

کربل در مورد انتقاداتی که به تولید همزمان در ایران خودرو و سایپا می شود گفت: تولید خودرو در دو سایت مشکل بزرگی ایجاد نمی کنند و ما با نظارت مستقیم بروی این مسئله کاملا آن را تحت کنترل داریم که دو مورد باید رعایت شود . یکی بروز بودن پروسه تولید خودرو مطابق با استانداردهای جهانی که دستورالعمل آن ابلاغ شده است و دوم ذهنیت کارگر یا کارمند فعال در این زنجیره و نظارت مدیر مجموعه است.

مدیر عامل رنو پارس با اشاره به اين که در حال مذاکره با شرکاي ايراني براي واگذاري زنجيره تامين قطعات است، افزود: 20 درصد از فعاليت ما در مورد اين پروژه بحث تامين قطعات است و ممکن آن را واگذار کنيم اما در مورد 80 درصد باقي مانده که همان نظارت بر کيفيت و فعاليت هاي مهندسي است ثابت قدم هستيم.

وي ادامه داد: اين کار در راستاي ساده سازي هر چه بيشتر اين پروژه انجام مي شود به شرطي که مشتري مداري و کيفيت قرباني نشود.

کربل در مورد اين که ممکن است با واگذاري زنجيره تامين توسط رنوپارس، شرکاي ايراني به منظور پايين آوردن هزينه هاي توليد از قطعات بي کيفيت استفاده کنند، بيان کرد: مذاکرات ما با دو شرکت ايراني در همين مورد است و در صورتيکه براي ابقاي کيفيت به نتيجه نرسيم، مذاکرات لغو مي شود چرا که تندر90 با برند رنو توليد مي شود و اجازه بازي با آن به هيچ کس داده نمي شود.

مدیرعامل رنو پارس در پاسخ به سوال خبرنگار خبرخودرو در مورد اینکه سرعت تحولات در صنعت خودرو بسیار زیاد است و ذائقه مشتریان در دنیا و ایران در حال ارتقاء یافتن است . آیا بعد از سه سال وقت ایجاد تنوع در محصولات رسیده است و آیا شرایط برای این موضوع مهیاست ، گفت: مذاکرات بسیار خوبی با شرکای ایرانی در این زمینه انجام شده است. اگر در نمایشگاه های اخیر خودرو شرکت کرده باشید مسلماً مدلهای جدید لوگان را دیده اید.

در این هفته 2 مدل جدید در خط تولید تست شده است و شرکای ایرانی از این موضوع هیجان زده هستند . مدلهای R و F در ایران خودرو و X90 هم در پارس خودرو تولید خواهد شد . مذاکرات در این زمینه به خوبی در حال پیشرفت است .

برای ساندرو بازار خیلی خوبی را پیش بینی می کنیم . مشتریان رنو مسلماً هیجان زده خواهند شد.

مشتریان ایرانی بسیار با هوش اند و دنبال خودروهای با کیفیت هستند. خوشبختانه بعد از 3 سال ، ثابت شده است که X90 تنها پلت فرم بین المللی است که توانسته با موفقیت عمل کند. برای تولید خودروی جدید بر روی این پلت فرم ، 60 تا 70 درصد کار آماده است .

مسئله مهم این است که پروژه ای که روی آن کار می کنیم باید ساده سازی شود ولی نباید به قیمت از دست رفتن کیفیت و یا مشتری مداری تمام شود در مورد تکنولوژی نیز بدین صورت است و همه پیشرفت هایی را که انجام می دهیم نباید قربانی این قضیه شود و سرمایه گذاری معنوی که انجام می دهیم نباید از دست برود.

در خصوص اینکه رنو پارس تامین قطعات را انجام ندهد گفت: کار رنو پارس فقط تامین قطعه نیست. تنها 20 درصد از کارمندان ما در راستای تامین قطعه فعالیت می کنند و 80 درصد بقیه در رابطه با کیفیت یا مهندسی و یا رشته های دیگر فعالند. مسلماً رنو پارس تنها به عنوان یک شرکت تامین کننده قطعات نیست و این قیمتی دارد که باید پرداخت شود. در خصوص واگذاری تامین قطعه به طرف ایرانی مذاکراتی انجام گرفته است ولی تکرار می کنم برای بهتر انجام شدن بعضی از کارها آنها را تحویل می دهیم.

میشل کربل درباره فیس لیفت تندر90 در سایت های دگر دنیا و انجام نشدن آن در ایران گفت: مهندسان رنو دائما مشغول کار بر روی فیس لیفت های مختلف هستند و تا آنجایی که من می دانم تنها یک تغییر چهره قطعی بر روی لوگان یا تندر90 انجام دشه است.

او در مورد تولید وانت از پلت فرم ال90 نیز گفت: تولید وانت بستگی آشکاری به شرکای ما دارد. وقتی وانت پیکان با قیمت هفت هزار دلار یا کمتر در بازار وجود دارد طبیعتا وانت تندر90 نمی تواند با این قیمت وارد بازار شده و با آن رقابت کند. ما توان تولید وانت تندر را داریم اما باید به بازار آن نیز فکر کنیم. قرار بود که تندر90 جای پیکان را در بازار ایران بگیرد. این پلت فرم واقعا انعطاف لازم را برای این منظور دارد اما باید قیمت آن نیز به گونه ای باشد که سودآوری حاصل شود.

کربل برای آخرین بار توجه صنعت خودروی ایران را به این موضوع جلب کرد که همکاری با یک خودروساز خارجی و مشتری مداری تنها راههای بقاء خواهد بود و گرنه ممکن است خودروسازی ایران سرنوشتی چون روسیه پیدا کند.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات:
   
  به گزارش خبرخودرو ، ‌در جدیدترین آدیت صورت گرفته توسط مدیران آدیت رنو، تندر90 پارس خودرو باز هم در بین برترین و با کیفیت ترین تولید کنندگان این محصول در دنیا قرار گرفت  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، بر اساس آخرین رده بندی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، مگان 1600 شرکت پارس خودرو در بین خودروهای 20 تا 30 میلیون تومان، در مکان اول رضایتمندی مشتریان قرار دارد.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ،‌ عرضه وتحویل تندر90 ایران خودرو از 1400 دستگاه در فروردین ماه به بیش از 4 هزار در آذر ماه سال جاری افزایش یافت.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، خودرو تندر 90 يكي از محصولات ايران خودرو است كه به دليل كيفيت مناسب آن، در بازار طرفداران زيادي دارد و معمولا مشتريان اين خودرو را در اولويت خريد خود قرار مي‌دهند.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو، ژان میشل کربل مدیر عامل موقر و متین شرکت رنو پارس عصر دیروز در برابر خبرنگاران نشست و به سؤالات آنها پاسخ گفت به نظر می آید این آخرین گفت و گوی جمعی او با رسانه ها بود.کربل در پایان جلسه عنوان کرد که به مرز بازنشستگی بسیار نزدیک شده و قاعدتاً باید صندلی خود را به فرد جدیدی بسپارد...  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ،شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به صورت هفتگی کلیه خودروهای تولید شده در داخل کشور را در ۹ معیار مورد ارزیابی قرار می دهد که در آخرین ارزیابی بعمل آمده، تندر90 تولید شده در شرکت پارس خودرو ...  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، ارزيابي هاي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران از تندر90 شركت ايران خودرو، حكايت از آن دارد كه اين خودرو با رشد بي سابقه و استمرار روند بهبود كيفيت در چارچوب استانداردهاي سخت گيرانه رنو فرانسه در مسيري از پويايي قرار دارد.  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو، با برنامه ريزي انجام شده در آينده نزديك توليد تندر 90 در ايران خودرو افزايش خواهد يافت.  [آرشيو]

  میشل کربل مدیر خوش برخورد رنو پارس را سرانجام پس از مدتها انتظار عصر یک روز بارانی در دفتر کارش ملاقات کردیم.برای گفتگو با مدیر عامل فرانسوی رنو پارس که معتقد است « به جای حرف زدن بهتر است عمل کرد» 45 دقیقه کافی بود . او از آخرین وضعیت جوینت ایرانی فرانسوی تحت امرش صحبت کرد و همچنان نسبت به بازار خودرو در ایران ابراز امیدواری کرد. با میشل کربل در مورد وضعیت کنونی صنعت خودروسازی در جهان و ایران گفت و گویی کردیم که در ادامه می خوانید:  [آرشيو]

  به گزارش خبرخودرو ، تندر 90 شرکت پارس خودرو با 30درصد رشد کیفی ، در رده بهترین خودروهای ساخت داخل قرار گرفت.  [آرشيو]